Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Stary człowiek przy moście (E. Hemingway)

Streszczenie

Przy drodze, obok pontonowego mostu na rzece Ebro, siedział stary człowiek w zakurzonym ubraniu i okularach w stalowej oprawie. Po moście poruszały się wozy, ciężarówki, mężczyźni, kobiety i dzieci. Jeden z żołnierzy przekroczył most, zbadał przyczółek i powrócił. Zauważył, że starzec ciągle siedzi przy moście. Nawiązał z nim rozmowę, pytając, skąd jest. Usłyszał, że człowiek pochodzi z miasteczka San Carlos, gdzie opiekował się zwierzętami. Jego zwierzęta to dwie kozy, kot i cztery pary gołębi. Musiał je zostawić w miasteczku i odejść, bo zbliżała się artyleria. W rozmowie z żołnierzem wyrażał swą troskę o zwierzęta, które były jego jedyną rodziną. Pocieszał się, że kot da sobie radę, gołębie odfruną, bo przed odejściem otworzył gołębnik. Martwił się o kozy i o to, co zrobią, gdy ruszy artyleria. Żołnierz powiedział, że zwierzęta jakoś przeżyją, i zachęcił człowieka do ruszenia w drogę. Stary próbował wstać, zachwiał się i znów usiadł. Był bardzo zmęczony. Obserwujący go żołnierz nie mógł mu w niczym pomóc, myślał o natarciu faszystów w kierunku rzeki.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.