Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Stary człowiek przy moście (E. Hemingway)

Problematyka

Ponadczasowy wymiar opowiadania, jego antywojenna wymowa

Wydarzenia z opowiadania rozgrywają się w czasie wojny, i to, co się dzieje na moście rzeki Ebro, jest typowe dla czasu walki. Ludzie ewakuują się z zagrożonych miejsc, wojsko zabezpiecza teren i obserwuje ruchy nieprzyjaciela. Typowa jest też sytuacja człowieka, który opuścił swe rodzinne miasteczko i zwierzęta, aby ratować życie.

Problemy przedstawione w utworze Hemingwaya dotyczą jednak nie tylko konkretnego człowieka, ale mają wymiar uniwersalny (ponadczasowy, ogólnoludzki). Zawsze samotny, zmęczony życiem stary człowiek czuje się zagrożony i bezradny, gdy musi opuścić miejsce, w którym żył. „Nie przesadza się starych drzew” głosi mądre porzekadło. Dodać można, że nie pozbawia się starego człowieka tego, co kocha i czym się zajmuje, ponieważ stanowi to sens ostatnich chwil jego życia. Opowiadanie w piękny sposób ukazuje stosunek człowieka do zwierząt. Opuścił je, bo został do tego zmuszony, ale martwi się o nie jak o najbliższe sobie istoty, bo nie ma rodziny. Wierzy, że zwierzęta dadzą sobie radę, ale najchętniej, wbrew własnemu bezpieczeństwu, powróciłby do nich, bo są ważniejsze od życia.

Opowiadanie ma jednoznacznie antywojenną wymowę. Wojna to zagłada, cierpienie, śmierć ludzi, którzy nie interesują się polityką i chcą tylko wieść spokojne życie, co jest podstawowym prawem człowieka.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.