Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Sposób na Alcybiadesa (E. Niziurski)

Powieść o Życiu w szkole

Książka pełna jest humoru słownego i sytuacyjnego, porywająca od pierwszych stron wartką akcją i śmiesznymi powiedzonkami. W pewnej szkole istnieje bardzo niemądra klasa, która nie rokuje żadnych naukowych nadziei i spędza sen z oczu nauczycielom, doprowadzając niektórych do silnej nerwicy. Przebadani przez psychologa chłopcy okazują się jednak inteligentni. Dlaczego mają słabe oceny? Autor porusza odwieczny problem szkolny - konieczność uczenia się. Jak to zrobić, aby się nie przemęczyć, nie wysilać, a mieć w szkole niezłe oceny i siedzieć spokojnie, nie bojąc się każdej lekcji? Odkrycie takiego sposobu graniczy z cudem i jest pilnie strzeżone przez uczniów. Poza tym jak opracować, rozgryźć nauczycieli, ich sposób pytania, zachowania, by bezpiecznie lawirować na lekcjach. Każdy nauczyciel wymaga indywidualnego podejścia. Z drugiej strony powieść podpowiada sposoby, jak zainteresować ucznia przedmiotem, jak sprawić, by nauka nie sprawiła mu kłopotów, była przyjemnością, a nie ciężarem. Problemy są bardzo trudne do rozwiązania. Wymagają oczywiście jednostkowych rozstrzygnięć. Autor daje i uczniom, i nauczycielom jeden z wariantów do przemyślenia. Czy istnieją „sposoby” na nauczycieli? Oczywiście tak, są one różne. Jednym, a może jedynym, jest systematyczna nauka, miłość do przedmiotu, czasem do nauczyciela, wiara w siebie. Jest to zależne i od samego ucznia, i od nauczyciela. Uczniowie „dryfują” po wiedzy jak statek po morzu, ale muszą mieć kapitana, który stoi na mostku i czuwa nad busolą, tak jak Alcybiades nad VIIIa. Wtedy można odnieść sukces widoczny w ocenach i w posiadanej wiedzy. „Sposób” sprzedany przez Szekspira okazuje się chytrą pułapką, która sprowadza uczniów klasy VIIIa na drogę solidnego samokształcenia. Dzieje się to niepostrzeżenie, nie ma nic wspólnego z kuciem, lecz staje się hobby chłopców, a posiadana własna wiedza wprowadza ich w zdumienie. Klasa, która nie rokowała żadnych nadziei, staje się najlepsza w szkole. Powieść trafnie odzwierciedla relacje szkolne między młodzieżą a nauczycielami.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.