Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Warszawa, stolica Polski (E. Szelburg-Zarembina)

Treść

Dawno, dawno temu w mazowieckiej puszczy nad Wisłą wybudował swoją chatę rybak Warsz. Miał on żonę i dwoje dzieci, bliźniąt. Dni upływały rybakowi i jego żonie na ciężkiej pracy. On łowił ryby, ona zajmowała się domem i dziećmi. Nie było im lekko, ale potrafili sobie radzić.

Pewnego dnia do domu Warsza zawitał niezwykły gość - książę Ziemowit. Zabłądził w lesie i Panna Wodna, syrena, wskazała mu drogę do ludzkiej siedziby. W chacie była tylko Warszowa żona, ale przyjęła gościa serdecznie, a gdy z połowu wrócił Warsz, oboje cieszyli się z zaszczytu podejmowania księcia w swoich skromnych progach. Ziemowit był człowiekiem mądrym i dobrym, nagrodził ciężką pracę małżeństwa nadaniem im ziemi, na której mieszkali. Tak powstała Warszowa wieś, a z czasem zmieniła nazwę na Warszawa.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.