Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Władca Lewawu (D. Terakowska)

Bohaterowie

Bartek - bohater główny, ma trzynaście lat, urodził się w Krakowie, w domu przy ulicy Skałecznej. Jest sierotą, mieszka w domu dziecka. W wieku pięciu lat dowiedział się od swoich opiekunów, że jego rodzice zniknęli bez wieści. Nigdy w to jednak nie uwierzył. Chłopiec był bardzo wrażliwy, często uciekał z domu dziecka, mimo iż nie spotykała go tam krzywda. Pod czas trzynastej ucieczki z domu dziecka, jak zwykle szukając mamy, poznał narratorkę opowieści. Doskonale zna Wawel. Pewnego razu, wędrując po Smoczej Jamie, niespodziewanie znajduje mały korytarzyk, przechodzi przez niego, wpada do głębokiego tunelu i trafia do Wokarku. Wykazuje się odwagą, jest niezwykle dzielny. Odnajduje rodzinę Allian, która traktuje go jak swego syna. Jest ciekawy świata, pragnie odkryć, co tak naprawdę się stało, gdy miał cztery lata, kim naprawdę jest. Pokonał pajęczaki, był legendarnym człowiekiem z gwiazdą, który mógł wejść na Lewaw. Posiadał znamię w kształcie gwiazdy na skroni. To znamię pozwala poznać mu jego pochodzenie - jest synem Airam i Kelefa. Niszczy Nienazwanego i udaje mu się uwolnić Allian. Doprowadza również do tego, że przejście między światami - Krakowem i Wokarkiem - zatarło się i zapanowała harmonia.

Ketrab - zaginiony synek Airam i Kelefa, mieszkał w Wokarku. Jako jedyne spośród dzieci nie bał się pajęczaków; gdy miał cztery lata, został przez nie porwany.

Allianie - mieszkańcy Wokarku.

Lorak - jeden z Allian, mieszkaniec Lewawu, brodaty mężczyzna. Oprowadza Bartka po Wokarku, zaprasza do siebie na kolację. Ma dwójkę dzieci, Atram i Bukaja oraz żonę Annę. Jak wszyscy mieszkańcy Wokarku jest cichym i spokojnym człowiekiem, wystrzega się przemocy, walki, niebezpieczeństw. Jest bojaźliwy, boi się stawić czoła złu. W chwili, gdy dowiedział się, że Bartek sam wyruszył na walkę z Nienazwanym, nakłonił Allian, by ruszyli mu z pomocą.

Łewap - Allianin, ojciec noworodka, którego trzeba zanieść do Nienazwanego. Bardzo boi się pajęczaków, ale zna swoje obowiązki i mimo panicznego lęku niesie dziecko w towarzystwie Bartka do miejsca przeznaczenia.

Aloj - mała siostrzyczka Ketraba, chłopca, który został porwany przez pajęczaki.

Kelef - ojciec Ketraba. Bartek jest do niego łudząco podobny, choć znacznie wyższy.

Airam - matka Ketraba. Bardzo miła dla Bartka, wierzy, że jest jej synem.

Nienazwany - władca Wokarku, mieszka w Lewawie. Rządzi miastem od niepamiętnych czasów. Legenda głosi, że początkowo jako staruszek został na Lewawie ogrodnikiem. Wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze pajęczaki, nikt jednak nie skojarzył ich ze sobą. Mieszkający wówczas na Lewawie Mędrcy, rządzący miastem, zaczęli się ze sobą kłócić, a staruszek umiejętnie podsycał nieufność i wrogość. Kazał siebie nazywać Zdów, wybrali go na władcę miasta, ponieważ obiecywał szczęście, spokojne życie w zdrowiu i pomyślności. Gdy jednak dostał się do władzy, przeobraził się w Nienazwanego, wzbudzając tylko lęk. Każe przynosić do siebie noworodki, zabiera im wtedy odwagę, samowolę, gniew, skłonność do buntu. Despotyczny i przebiegły władca, rozsiewa wokoło terror. Okazuje się być małym, zasuszonym staruszkiem, którego moc polegała na magicznych sztuczkach.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Władca Lewawu (D. Terakowska)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.