Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Władca Lewawu (D. Terakowska)

Problematyka

Książka ukazuje świat rządzony przez tyrana, który zmusza ludzi do posłuszeństwa poprzez wzbudzenie w nich strachu. Jako narzędzie utrzymywania dyscypliny i karania nieposłusznych służy mu armia ogromnych pajęczaków. Zjedzą one każdego, kto sprzeciwi się zakazom władcy. Ludzie poddani jego woli są słabi, bezsilni, nie potrafią się zbuntować ani okazać niezadowolenia. Przyjmują swój los z pokorą, starając się nie zasłużyć na gniew Nienazwanego. W tym świecie pojawia się chłopiec, który swoją odwagą, determinacją i poczuciem sprawiedliwości potrafi ich porwać do walki; to dzięki niemu odzyskują nadzieję, zaczynają wierzyć w sens walki i odzyskują wolność.

Świat Wokarku przypomina kraje totalitarne, w których tak samo niszczono wolną wolę i swobodę działania. Armia pajęczaków mogłaby być wojskiem pilnującym narzuconego odgórnie porządku. Jednak siłą, która może ten totalitarny porządek ruszyć z posad i zniszczyć, jest poczucie jedności z innymi i odwaga umożliwiająca działanie.

Co ważne, Allanie po odzyskaniu wolności nie stają się od razu idealni. „Swój świeżo zrodzony gniew i bunt jeszcze nie zawsze umieją opanować. Bardzo często w sporach górę biorą nie najmądrzejsi, lecz najbardziej hałaśliwi, i oni próbują narzucić reszcie swoje racje. Ale pomimo to głęboko wierzę (...) że Allianie powoli nauczą się wszystkiego, i że dla ich dzieci (...) wolność będzie darem zupełnie naturalnym”. Tym sposobem autorka sugeruje, że rzeczywistość po uwolnieniu się spod reżimu totalitarnego nie jest wcale pozbawiona wad i że trzeba czasu, aby zbudować nowy ład i porządek.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Władca Lewawu (D. Terakowska)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.