Książka została wydana po raz pierwszy w 1719 roku. Autor oparł się na autentycznych relacjach angielskiego marynarza Aleksandra Selkirka. Historia rozbitka, który na bezludnej wyspie stwarza warunki cywilizowanego życia, dała początek odmianie powieści przygodowej zwanej robinsonadą.
Obejmuje ponad 40 lat, od 1632 - rok urodzenia bohatera, osiem lat tułaczki przed pobytem na wyspie: 1651-1659; 14 lat pobytu na wyspie, czas pobytu w domu po powrocie z tułaczki nie jest określony.
Głównym miejscem, gdzie rozgrywają się wydarzenia, jest wyspa, na której przebywał Robinson.
Narracja prowadzona jest w 3. osobie. W pięciu rozdziałach autor wprowadza jednak narrację pierwszoosobową. Jest to pamiętnik Robinsona, który, znajdując papier, inkaust i pióro na wraku „Diany”, postanawia spisać swoje dzieje „innym ludziom dla nauki”. Ponadto każdy rozdział, a jest ich pięćdziesiąt trzy, poprzedzony został fragmentem pamiętnika, który wyprzedza relację narratora trzecioosobowego i najczęściej zawiera komentarz i ocenę wydarzeń np. „«Diabeł» nie śpi. I nigdy przecież nie wiadomo, w jaką człowiek trafi matnię.” - przed rozdziałem IV. Robinson Kruzoe to powieść przygodowa.
Robinson Kruzoe - bohater główny, jego życiową pasją było życie na statku. Marzył, by zostać marynarzem. W końcu uciekł z domu i zaciągnął się na statek handlowy. Od podstaw uczył się zawodu marynarza. Po katastrofie okrętu wylądował na bezludnej wyspie, gdzie spędził 14 lat.
Piętaszek - mieszkaniec jednak z wysp karaibskich. Robinson wyratował go z rąk ludożerców. Stał się jego wiernym i oddanym przyjacielem.
Bohaterami drugoplanowymi są: Kozi Król, kapitan Hernandez.
Bohaterowie epizodyczni: załoga statku, człowiek opowiadający Robinsonowi o morzu (dzieciństwo Robinsona), rodzice bohatera.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.