Pan Tomasz nazywany przez przyjaciół Panem Samochodzikiem. Poszukuje skarbu templariuszy, w czym pomagają mu przyjaciele - harcerze Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka. Chłopców Pan Samochodzik poznał podczas poszukiwań zbiorów Dunina (opisanych w Wyspie złoczyńców).
Sokole Oko - czyli Piotruś, odznacza się długim nosem i bystrymi oczami. Jego umysł jest bardzo dociekliwy i logiczny. Posiada spryt i ciekawość, ale brakuje mu cierpliwości.
Wilhelm Tell - poważny, spokojny, dojrzały jak na swój wiek. Chce być lekarzem tak jak ojciec.
Wiewiórka - najbardziej dziecinny z całej trójki. Ruchliwy, wesoły, nieustannie rozglądający się z wierzchołków drzew i gwiżdżący coś pod nosem. Nie umie utrzymać języka za zębami - dużo mówi i dlatego przyjaciele przezywają go Długi ozór.
Anka - świeżo upieczona dziennikarka, staje się pomocna dla Pana Samochodzika. Mimo iż nie zyskuje jego sympatii (jest autorką reportażu o ukrytych skarbach templariuszy - z czego niezadowolony jest Pan Samochodzik), na własną rękę prowadzi obserwacje Malinowskiego, który wyłudza pieniądze od Petersenów.
Petersenowie - ojciec i jego córka Karen - cudzoziemcy przybyli z Londynu w poszukiwaniu skarbów. Pan Petersen jest znanym poszukiwaczem skarbów. Bardzo bogaci, Karen gotowa jest poświęcić każdą sumę, by zdobyć informacje o ukrytym skarbie. Nie ufa panu Tomaszowi, mimo iż ten kilkakrotnie okazuje jej pomoc. Karen jest piękną, zgrabną, młodą kobietą świadomą swej urody. Jest przy tym naiwna (wierzy, że przekazując pieniądze Malinowskiemu zdobędzie informacje o skarbie), ale również nieustępliwa, uparta i ambitna.
Kozłowski - rzekomy pracownik warszawskiego biura podróży, tłumacz Petersenów na czas ich pobytu w Polsce. Zawsze elegancko ubrany, starannie uczesany - sprawia wrażenie mężczyzny o nienagannych manierach. Tak naprawdę człowiek nieuczciwy, oszust podający się za Malinowskiego i wyłudzający pieniądze od Petersenów.
Bezwzględny w swoich poczynaniach, niebezpieczny bandyta, gotowy zabić, by osiągnąć swój cel.
Bahomet i jego żona - podróżują niebieską skodą. Postanawiają unieszkodliwić Pana Samochodzika (zamykając go na zamku w Malborku), gdyż uważają go za niebezpiecznego przeciwnika. Wystraszeni przez bandytę (Malinowskiego-Kozłowskiego) bardzo szybko rezygnują z poszukiwań.
Czas akcji: Opowiedziane wydarzenia rozpoczęły się w piękny, słoneczny ostatni dzień czerwca. Wydarzenia rozegrały się w ciągu pierwszego miesiąca wakacji.
Miejsce akcji: Bohaterowie wyruszyli z Warszawy na północno-wschodni kraniec Polski, najpierw w kierunku Białegostoku. Większość wydarzeń rozgrywa się na Suwalszczyźnie. Autor wprowadza wiele fikcyjnych nazw miejscowych - chociażby Miłkokuk. Są również nazwy prawdziwe (Ełk, Gdańsk, Chełmno, Nogat), które pozwalają określić miejsce akcji.
Narracja: Narratorem przedstawiającym zdarzenia jest główny bohater - Pan Samochodzik. Bezpośrednio relacjonuje przebieg wydarzeń. Jest to narracja pierwszoosobowa: „Urwałem. Mój samochód zaczęło ściągać gwałtownie na prawą stronę szosy...”.
Gatunek: Utwór to powieść przygodowo-detektywistyczna.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.