Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pan Tadeusz (A. Mickiewicz)

Problematyka

Charakterystyka Jacka Soplicy na podstawie jego ostatniej spowiedzi

Jacek Soplica - warchoł i hulaka - był częstym gościem w zamku Stolnika Horeszki. Imponowała mu przyjaźń z magnatem, bo był dumny i ambitny, nie zastanawiał się, po co jest Stolnikowi naprawdę potrzebny. Postępował bezmyślnie, nie dbał o dobro ojczyzny, tylko o własne interesy - zbierał dla Horeszki stronników, nie obchodziło go, za jakimi prawami i ustawami będą oni głosować, popierając wielkiego pana. Jacek właściwie nie zajmował się polityką.

Wybuchowy i porywczy charakter, skłonność do impulsywnego działania, podyktowanego chwilowym nastrojem czy uczuciem (np. gniewu, wściekłości) kazały mu po odmowie ręki Ewy ożenić się z niekochaną kobietą, z którą miał syna. Postąpił nieodpowiedzialnie, skrzywdził swoją rodzinę. W końcu posunął się do ostateczności - zabił Horeszkę. Nie był zdrajcą, bo nie sprzymierzył się z Rosjanami, jak powszechnie uważano, ale nie można go także usprawiedliwić. Stał się zbrodniarzem, zabójcą.

Jacek przeżył wielką przemianę wewnętrzną pod wpływem wstrząsu, jakiego doznał po wydarzeniach pamiętnej nocy i poranka, kiedy popełnił swoje największe przestępstwo. Zmienił w swoim życiu wszystko - począwszy od wyglądu i imienia, a skończywszy na najdrobniejszych cechach charakteru i usposobienia: stał się cichy i pokorny, wyzbył się dumy i ambicji, poświęcił się walce o wolność ojczyzny i opiece nad synem i Zosią, córką Ewy. Stał się szlachetnym patriotą, uczciwym i prawym człowiekiem. Starał się odkupić swoje winy, pokutował, a za Hrabiego (ostatniego potomka Horeszki) gotów był poświęcić życie (i zrobił to podczas bitwy, zasłaniając go własną piersią od kul Rosjan).

Dlatego został zrehabilitowany i uznany za bohatera narodowego.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.