Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pan Tadeusz (A. Mickiewicz)

Problematyka

Tło historyczne

Mickiewicz umieścił akcję epopei w czasach, kiedy Polacy mieli wielkie nadzieje na odzyskanie przez Polskę niepodległości dzięki Napoleonowi, który toczył wielką wojnę z Rosją. W roku w 1812 wojska francuskie rzeczywiście przechodziły przez Litwę w drodze na Moskwę. Zbiorowym bohaterem utworu jest polska szlachta gotowa współdziałać z Napoleonem. Obok wątku głównego - dziejów Jacka Soplicy - pojawiają się tu wątki poboczne: romansowy, sporu o zamek, kłótni Asesora z Rejentem o charty.

Jacek Soplica - ojciec bohatera tytułowego - występuje w epopei jako ksiądz Robak. Jest emisariuszem, patriotą, który pragnie okupić grzechy młodości (zabił Stolnika Horeszkę, bo ten nie zgodził się na jego małżeństwo ze swoją córką, Ewą). To nowy typ bohatera Mickiewiczowskiego. Jego działania odnoszą sukces, zostaje zrehabilitowany, staje się bohaterem narodowym. Spełniają się także jego osobiste marzenia: małżeństwo Tadeusza z Zosią, córką Ewy.

W epopei zostały opisane staropolskie obyczaje: gościnność, zasady dobrego wychowania, strój szlachecki; porządek dnia. Poeta w szczególny sposób poeta potraktował ojczystą przyrodę, której opisy pod względem plastyczności, dynamiki, muzyczności i artystycznego kunsztu stanowią do dziś niedościgniony wzór.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Pan Tadeusz (A. Mickiewicz)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.