Adam Mickiewicz od 1829 roku przebywał na emigracji bez możliwości powrotu do rodzinnego kraju. Fakt ten zaważył zasadniczo na jego życiu i twórczości: napisane przez niego utwory przesiąknięte są gorącą miłością ojczyzny i wynikającą z tej miłości tęsknotą za „krajem lat dziecinnych”. Miał odtąd żyć na emigracji, wśród innych Polaków emigrantów, ale polska emigracja była skłócona, pełna wewnętrznych sporów. Toteż pierwszy okres pobytu Mickiewicza w Paryżu wypełniło pisanie Ksiąg pielgrzymstwa..., będących pewną próbą pogodzenia zwaśnionych stron. W tym okresie pisze Mickiewicz także Dziady cz. III, utwór pełen uwielbienia dla narodu i potępienia jego prześladowców. Dzięki swojej twórczości poeta zyskuje miano wieszcza narodowego, cieszy się też niezwykłym autorytetem wśród innych Polaków - wygnańców. Powstały mniej więcej w tym samym czasie Pan Tadeusz był poetycką próbą powrotu do utęsknionego „kraju lat dziecinnych” i zapomnienia o swojej niedoli emigranta. Mickiewicz, obdarzony niezwykłą pamięcią, zawarł w Panu Tadeuszu wszystkie wspomnienia z okresu dzieciństwa, które spędził na Litwie, w Nowogródku i w Zaosiu. Pamięć dawnych obyczajów, wyglądu szlacheckich domostw, szlacheckiej gościnności odżyły na nowo w Panu Tadeuszu, na kartach poematu została ocalona od zapomnienia szlachecka tradycja, która już w czasie pisania Pana Tadeusza zaczęła zanikać.
Podczas pobytu w Rzymie Mickiewicz dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. W kwietniu 1831 roku udał się do Wielkopolski, aby stamtąd przedrzeć się do zaboru rosyjskiego, jego plany się nie powiodły, ale właśnie w Wielkopolsce, we wsi Łukowo, zrodziła się idea napisania Pana Tadeusza. Przypuszczalnie powstał tam też początek utworu, toteż wygląd dworku w Soplicowie, o którym na początku Pana Tadeusza pisze poeta, mógł być zainspirowany wyglądem dworu w Łukowie. Zasadnicza część pracy nad Panem Tadeuszem przypada jednak na lata 1832-1834. Napisany w Paryżu Pan Tadeusz, został też tam wydany w roku 1834.
Akcja Pana Tadeusza zaczyna się od przyjazdu tytułowego bohatera do Soplicowa latem 1811 roku, wtedy rozgrywają się wydarzenia przedstawione w Księgach I-X (obejmują one kilka dni), kończy się zaś w 1812 roku (są to wydarzenia przedstawione w Księdze XI i XII, trwają one jeden dzień). Fabuła utworu obejmuje ponadto ostatnie ćwierćwiecze XVIII wieku, są to wydarzenia, o których w czasie swojej spowiedzi opowiada Jacek Soplica. Akcja Pana Tadeusza rozgrywa się na Litwie, w dworku szlacheckim Soplicowo, w zaścianku szlacheckim Dobrzyn, a także w starym zamku Horeszków.
Wydarzenia w Panu Tadeuszu przedstawione są na tle ważnych wypadków historycznych, związanych z kampanią napoleońską i marszem wojsk Napoleona na Moskwę. Jacek Soplica, w przebraniu księdza Robaka, jako emisariusz rządu emigracyjnego organizuje powstanie na Litwie, które ma przygotować grunt do wkroczenia wojsk napoleońskich. Wiosną 1812 r. wojska Napoleona, wraz z walczącymi u jego boku Legionami Polskimi dowodzonymi przez Jana Henryka Dąbrowskiego, wkraczają do Soplicowa (Księga XI i XII). Fabuła utworu, dzięki przypomnieniu młodości Jacka Soplicy, przenosi się w wiek XVIII. Dzieje nieszczęśliwej miłości Jacka wiążą się z takimi wydarzeniami historycznymi, jak: Konstytucja 3 maja, Targowica. Sam Soplica, próbując odkupić swoje przewinienia, bierze czynny udział w kampanii napoleońskiej, walczy pod Hohenlinden, Jeną, zdobywa wąwóz Somosierra.
W Panu Tadeuszu możemy wyróżnić następujące główne wątki:
- dzieje miłości Tadeusza i Zosi;
- historia sporu o zamek między Soplicami a Horeszkami (między Sędzią a Hrabią);
- wątek narodowowyzwoleńczy, próby przygotowania na Litwie powstania; (wątek ten jest związany z historią Jacka Soplicy: nieszczęśliwą miłością do Ewy Horeszkówny, zamordowaniem Stolnika w czasie napadu wojsk rosyjskich na zamek, działalnością patriotyczną Jacka, jako próbą odkupienia swoich win).
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.