Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Trzej Muszkieterowie (A. Dumas)

Streszczenie krótkie

Akcja Trzech muszkieterów rozpoczyna się w poniedziałek 7 kwietnia 1625 roku. Wtedy to d’Artagnan wyrusza do Paryża, ponieważ pragnie zostać muszkieterem. Otrzymuje od ojca list polecający do kapitana muszkieterów, z którym ten kiedyś się przyjaźnił. W trakcie podróży wdaje się w potyczkę, w wyniku której traci swój list polecający, decyduje się jednak udać w dalszą podróż. 

W Paryżu przyjmuje go kapitan Treville. Podczas rozmowy chłopak zauważa swoich oprawców. W czasie pościgu wpada na Atosa, Portosa i Aramisa. Wszyscy trzej wyzywają go więc na pojedynek. Walka szybko jednak zostaje przerwana przez ludzi Richelieu. Muszkieterowie szybko pokonują straż kardynała. D’Artagnan wstępuje do straży królewskiej. Żona gospodarza, u którego mieszka – Konstancja Bonacieux, szwaczka i powiernica królowej, zostaje porwana. D’Artagnan angażuje się w jej poszukiwania. Dziewczynę udaje się odnaleźć.

Związek królowej Anny i Ludwika XIII nie jest udany. Kobieta kocha Diuka Buckinghama, któremu w dowód miłości daje biżuterię z diamentami sprezentowaną jej przez Ludwika. Szybko dowiaduje się o tym Richelieu. Manipuluje królem, aby ten poprosił królową o założenie biżuterii. W tym czasie Milady – szpieg kardynała, kradnie z kolii dwa diamenty, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. D’Artagnan i muszkieterowie odzyskują jednak biżuterię. Honor królowej zostaje uratowany.

Richelieu proponuje D’Artagnanowi przejście do straży kardynalskiej. Ten jednak odmawia. Rozwścieczony kardynał zleca porwanie Konstancji. D’Artagnan wdaje się natomiast w spór z hrabią de Winter, szwagrem Milady de Winter – szpiega Richelieu. Przez szwagra poznaje kobietę. Początkowo ulega jej magnetyzmowi, ale szybko uświadamia sobie z jak groźnym przeciwnikiem ma do czynienia. Podstępem podszywając się pod jej kochanka, zbiera bezcenne informacje. Kiedy intryga wychodzi na jaw, kobieta próbuje go zabić. D’Artagnan po wypalonym na jej ramieniu symbolu przestępców rozpoznaje w niej żonę Atosa. Kobieta była skazana na śmierć, ale udało się jej zbiec i słuch po niej zaginął do teraz. 

Trwa wojna. Muszkieterowie mają jechać do La Rochelle. D’Artagnan sprzedaje pierścień, który dała mu Milady. Rozpoznaje go Atos, który podarował go swojej żonie. D’Artagnan ujawnia całą historię. Milady zleca na niego atak. Do muszkieterów dociera wiadomość o wtrąceniu Konstancji do więzienia. Dziewczynę ratuje królowa i ukrywa w bezpiecznym miejscu. Muszkieterowie w końcu docierają do Milady. Z ukrycia obserwują, jak ona i Richelieu zawierają układ: ona zabije Buckinghama, a w zamian otrzyma dokument, który zapewni jej bezpieczeństwo. Muszkieterowie przejmują dokument, a Milady znów ucieka.

Wojna uniemożliwia muszkieterom ratowanie Buckinghama. Wysyłają ostrzeżenie do hrabiego de Winter. Udaje mu się schwytać Milady. Jej strażnikiem ma być nieugięty Felton. 

D’Artagnan wsławia się podczas obrony La Rochelle. Zostaje w końcu przyjęty do oddziału muszkieterów. Ci wspólnie ruszają po Konstancję. 

Milady przekonuje swojego dozorcę, że Buckingham jest zły. Felton zabija Buckinghama i uwalnia Milady, która szukając schronienia, trafia do tego samego klasztoru, w którym na ratunek czeka Konstancja. Milady rozpoznaje ukochaną D’Artagnana. Podaje truciznę Konstancji. Konstancja umiera w ramionach zrozpaczonego D’Artagnana. Milady znów udaje się zbiec.

Muszkieterowie w końcu odnajdują Milady, która zostaje skazana na śmierć. Sprowadzony przez Atosa kat z Lille opowiada o tym, jak w młodości uwiodła księdza.

D’Artagnan zostaje porucznikiem i dzielnie walczy w straży królewskiej. Atos natomiast odchodzi ze straży i przechodzi na emeryturę, Portos się żeni, Aramis zostaje księdzem. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Trzej muszkieterowie (A. Dumas)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.