Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Trzej Muszkieterowie (A. Dumas)

Streszczenie szczegółowe

Akcja Trzech muszkieterów rozpoczyna się w poniedziałek 7 kwietnia 1625 roku. Wtedy to d’Artagnan, który ukończył 18 lat, zamierza zrealizować swoje wielkie marzenie. Chłopak pragnie zostać muszkieterem. Tradycji takich w rodzinie nie ma, ale jego ojciec przyjaźnił się kiedyś z kapitanem muszkieterów. D’Artagnan z listem polecającym od ojca opuszcza swoją rodzinę i wyrusza do Paryża. W trakcie podróży wdaje się w pierwszą potyczkę ze sługami człowieka z blizną na twarzy. Ranny D’Artagnan traci swój list polecający, decyduje się jednak udać w dalszą podróż.

Kiedy dociera do Paryża, przyjmuje go kapitan Treville. Obiecuje chłopakowi przyszłość wśród muszkieterów. Chłopak zauważa swoich oprawców i udaje się za nimi w pościg. Podczas niego wpada na Atosa, Portosa i Aramisa. Wszyscy trzej wyzywają go więc na pojedynek. Jako pierwszy do walki staje Atos. Walka szybko jednak zostaje przerwana. Na placu pojawiają się ludzie Richelieu. Za złamanie zakazu pojedynkowania się straż chce aresztować muszkieterów, ci jednak szybko pokonują straż kardynała. D’Artagnan walczy z nimi, czym zyskuje sobie sympatię całej trójki. Bohater ostatecznie wstępuje do straży królewskiej. Żona gospodarza, u którego mieszka – piękna Konstancja Bonacieux, szwaczka i powiernica królowej, zostaje porwana. Mąż dziewczyny prosi o pomoc chłopaka, który oczywiście nie odmawia, tym bardziej że zdążył się już w niej zakochać.

Dowiadujemy się, że związek królowej Anny i Ludwika XIII nie jest udany. Kobieta oddaje swoje serce premierowi Anglii – Diukowi Buckingham. Konstancja pomaga królowej w spotkaniu z ukochanym. Królowa daje Diukowi w prezencie diamenty, które wcześniej podarował jej Ludwik. Informacja o tym dociera do Richelieu, który sprytnie nakłania króla, aby poprosił żonę o założenie biżuterii na najbliższy bal. W tym samym czasie wysyła do Anglii swojego szpiega – Milady, której udaje się ukraść dwa diamenty. Z nimi w ręku kardynał próbuje szantażować Annę. D’Artagnan i muszkieterowie udają się do Londynu, aby odzyskać diamenty. Na polecenie Buckinghama wynajęty przez niego jubiler wykonuje kopię brakujących dwóch diamentów. Muszkieterom udaje się uratować królową przed demaskacją i gniewem króla.

Cała akcja zwraca uwagę Richelieu. Chcąc osłabić królewską stronę, proponuje on D’Artagnanowi przejście do straży kardynalskiej. Ten jednak odmawia. W odwecie kardynał zleca porwanie Konstancji. W poszukiwaniach pomagają muszkieterowie. Niestety nic to nie daje. W międzyczasie D’Artagnan wdaje się w kolejny spór. Tym razem z Anglikiem, hrabią de Winter, który po przegranej i oszczędzeniu życia przez chłopaka, poznaje go ze swoją szwagierką – Milady de Winter. To słynny kobiecy szpieg Richelieu. D’Artagnan niby to wie, ale szybko ulega urokowi kobiety. Oprzytomnienie przynosi list do hrabiego Wardes, który upewnia D’Artagnana, że to właśnie tego człowieka kocha Milady. Aby wygrać z Milady i Richelieu, aspirujący do muszkieterów chłopak uwodzi Kitty – pokojówkę, dzięki której zyskuje dostęp do Milady. Spędza z nią noc, udając jej ukochanego, dzięki czemu udaje mu się przechwycić listy do ukochanego Milady. Na jeden z nich odpisuje w niewybredny sposób, co sprawia, że Milady prosi go, aby zabił Wardesa. Wtedy jednak muszkieter ujawnia się jako ten, który spędził z nią noc. Kobieta próbuje go zabić. Oczywiście nie udaje jej się to. D’Artagnan rozpoznaje kobietę po wypalonym na jej ramieniu symbolu przestępców. Okazuje się, że Milady to żona Atosa, która została skazana na powieszenie, ale udało jej się zbiec.

Muszkieterowie zostają wezwani do La Rochelle z powodu oblężenia miasta. Trwa wojna. Muszą się jednak samodzielnie wyposażyć. Aby to zrobić, D’Artagnan sprzedaje pierścień z szafirem. Ma go od Milady. Atos rozpoznaje kamień, który ofiarował żonie. Cała historia wychodzi na jaw. W drodze do La Rochelle D’Artagnan kilkukrotnie jest atakowany z rozkazu Milady. Do muszkieterów dociera wiadomość o wtrąceniu Konstancji do więzienia, ratunku ze strony królowej i bezpiecznej kryjówce dziewczyny. Podczas kolejnego zamachu na życie D’Artagnana, muszkieterowie poznają miejsce pobytu Milady. Z ukrycia obserwują kobietę, która w jednym z zajazdów rozmawia z Richelieu. Zawierają układ. Ona zabije Buckinghama, a w zamian otrzyma dokument, który zapewni jej bezpieczeństwo. Każde jej działanie będzie bowiem usprawiedliwione jako działanie na rzecz kraju. Po wyjściu Richelieu Atos staje przed żoną i chce odzyskać dokument. Pod groźbą śmierci Milady się ugina.

Atos przekazuje dokument D’Artagnanowi, ponieważ twierdzi, że może się jeszcze przydać. Wojna z Anglią uniemożliwia muszkieterom ratowanie Buckinghama. Wysyłają służącego D’Artagnana z listem do hrabiego de Winter z prośbą, aby zapanował nad szwagierką. Udaje się schwytać Milady i zamknąć ją w zamku. Na jej strażnika zostaje wyznaczony purytanin o surowej moralności. Wszyscy są pewni, że tym razem Milady nie uda się uciec.

D’Artagnan wsławia się podczas obrony La Rochelle. Zostaje więc przyjęty przez Treville’a do oddziału muszkieterów. Królowa informuje D’Artagnana, że Konstancja jest w klasztorze niedaleko Bethune. Muszkieterowie ruszają po nią.

Niestety nikt nie przewidział, że Milady będzie umiała wykorzystać szczere oddanie religii Feltona do swoich celów. Przekonuje ona swojego dozorcę, że Buckingham jest złym człowiekiem, którego trzeba potępić. Pod jej wpływem Felton nie tylko zabija premiera, ale i uwalnia Milady, która wraca do Francji, jednak postanawia się ukryć do czasu otrzymania nagrody od Richelieu. Trafia do tego samego klasztoru, w którym na ratunek czeka Konstancja. Kobieta zaprzyjaźnia się z hrabiną, opowiada jej o swojej miłości do D’Artagnana. Milady ma więc okazję do zemsty. Podaje truciznę Konstancji i ucieka przed przyjazdem muszkieterów. Konstancja umiera w ramionach zrozpaczonego D’Artagnana.

Do Francji dociera szwagier Milady. Informuje o śmierci Buckinghama i jej okolicznościach. Muszkieterowie odnajdują w końcu Milady. Zostaje ona skazana na śmierć za otrucie Konstancji, nieudane próby zabójstwa d'Artagnana, podżeganie do zabójstwa Buckinghama, a także zamordowanie swojego męża – hrabiego de Winter. Do tego Atos sprowadza człowieka w czerwonej pelerynie, kata z Lille, który dopełnia historię Milady. Kobieta żyła w zakonie, ale uwiodła księdza, który był bratem opowiadającego tę historię kata. Ksiądz, uciekając, ukradł święte relikwie, za co został wtrącony do więzienia. Milady jednak uciekła. Tym razem jednak jej los się dopełnia i zostaje skazana na śmierć.

D’Artagnan zostaje porucznikiem. Atos przechodzi na emeryturę, Portos się w końcu żeni, a Aramis zostaje księdzem.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Trzej muszkieterowie (A. Dumas)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.