Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Trzej Muszkieterowie (A. Dumas)

Charakterystyka bohaterów

D’Artagnan – mimo że dopiero poznajemy jego drogę do tytułu muszkietera, od samego początku wiadomo, że na to zasługuje; jest odważny, honorowy, ale i uczciwy; wyróżnia go przy tym ogromna bystrość, która sprawia, że szybko odnajduje się w sieci otaczających go intryg. Niestety nie ma szczęścia do kobiet: daje się uwieść Milady, zakochuje się w zamężnej Konstancji, która ginie na jego rękach otruta przez Milady. 

Atos – bohater o nienagannych manierach, stały bywalec dworu, elegancki i powściągliwy; w trakcie rozwoju fabuły poznajemy jednak inną stronę jego charakteru – bezkompromisowość, którą ujawnia w momencie skazania swojej żony-oszustki na śmierć. 

Portos – szarmancki, o idealnych manierach, uroczy, co niezawodnie wykorzystuje w swoich kontaktach z kobietami. Wyróżnia się bardzo dobrze zbudowaną sylwetką. Jest jednak w tym wszystkim bardzo trzeźwo myślący – na koniec opuszcza muszkieterów i żeni się ze starszą, ale bogatą kobietą.

Aramis – młodość spędził w klasztorze i na koniec jako ksiądz do niego wraca; bohater o bardzo stanowczych poglądach, dla którego ojczyzna jest ogromnie ważna.

Milady – szpieg Richelieu, była żona Atosa, zabójczyni Konstancji, a także swojego drugiego kolejnego męża, inicjatorka zamachu na Buckinghama; kobieta wyjątkowo przebiegła i atrakcyjna jednocześnie.

Ludwik XIII – nieudolny król, który nie dostrzega połowy intryg, które są wokół niego snute; nie jest ani silnym władcą, ani mężem; podporządkowuje się Richelieu, mimo że ten robi wszystko, aby go obalić.

Królowa Anna – nieszczęśliwa w małżeństwie, romansująca z Buckinghamem mimo ogromnego ryzyka utraty honoru i kompromitacji.

Książę Buckingham – określany mianem premiera Anglii, wpływowy polityk, a przy tym bardzo pewny siebie i atrakcyjny mężczyzna, kochanek Anny, przeciwnik Richelieu.

Konstancja Bonacieux – ukochana D’Artganana, zamężna kobieta, która jednak swoje serce oddała muszkieterowi; uczynna i uczciwa powiernica królowej, która robi wszystko, aby ocalić swoją panią, za co przychodzi jej niejednokrotnie cierpieć, w końcu zaś umrzeć. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Trzej muszkieterowie (A. Dumas)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.