Akcja rozgrywa się w dzień targowy w prowincjonalnym miasteczku w Rosji. Czas akcji jest współczesny autorowi - XIX wiek.
Oczumiełow - bohater główny i tytułowy, naczelnik policji. To on jest kameleonem - potrafi w zależności od sytuacji zmieniać poglądy. Właścicielowi psa - zwykłemu człowiekowi, jednemu z mieszkańców miasta grozi grzywną za to, że puszcza zwierzę samopas. Kiedy jednak okazuje się, że pies może być własnością kogoś wysokiego rangą, np. generała, Oczumiełow traktuje psa serdecznie, a fakt, że pogryzł człowieka, bagatelizuje.
Chriukin - jubiler pogryziony przez psa.
1. Jarmark w miasteczku.
2. Pogryzienie Chriukina przez psa.
3. Postawa Oczumiełowa.
Przez plac targowy przechodzi naczelnik policji Oczumiełow. Okazuje się, że jubilera Chriukina pogryzł pies - szczeniak charta. Wokół krzyczącego z bólu poszkodowanego zgromadził się już spory tłumek. Padają przypuszczenia co do właściciela psa. Oczumiełow wkracza w całe zdarzenie, jako osoba, do której należy wydanie wyroku. Złorzeczy właścicielowi, który nie przestrzega przepisów, puszcza psa samopas i nie pilnuje go. Oczumiełow to groźny, konsekwentny, sprawiedliwy przedstawiciel prawa.
W pewnej chwili z tłumu pada przypuszczenie, że pies może należeć do generała Żigałowa. Oczumiełow zmienia się w mgnieniu oka - bagatelizuje wypadek. Potem ktoś stwierdza, że to niemożliwe, żeby taki brzydki szczeniak był własnością generała. Naczelnik policji znowu zmienia się w surowego egzekutora prawa. Nadchodzi służący generała, który ostatecznie rozwiewa wątpliwości co do właściciela charta - jest nim brat generała, Włodzimierz Iwanowicz. Teraz Oczumiełow przechodzi samego siebie - nie tylko objawia serdeczność wobec charta, ale wręcz zaczyna grozić poszkodowanemu Chriukinowi.
W swoich opowiadaniach Antoni Czechow podejmował tematy aktualne w rzeczywistości carskiej Rosji, gdzie panowała biurokracja i rządy policyjne. Powikłany system nakazów, zakazów, ustaw sprzyjał korupcji i samowoli. Przeciętny mieszkaniec był zależny od urzędów i armii bezimiennych urzędników, którzy mogli z nim postąpić według własnego widzimisię, bo obywatel nie potrafił się bronić, nie znając całej machiny przepisów. Dlatego Oczumiełow - naczelnik policji, osoba najwyższa rangą - panuje nad tłumem zwykłych ludzi zgromadzonych na jarmarku. Może skazać właściciela psa na grzywnę, może go także zwolnić od kary. Postępuje tak, aby jak najwięcej skorzystać. Ukaranie osoby wyższej rangą nie jest dla niego korzystne, więc kiedy okazuje się, że pies jest własnością brata generała Żigałowa, Oczumiełow bagatelizuje zdarzenie.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.