Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dywizjon 303 (A. Fiedler)

Dywizjon 303 (A. Fiedler)

Geneza

O powodzie i okolicznościach napisania książki sam autor mówi: „Gdy we wrześniu 1940 roku zameldowałem się w Londynie u generała Władysława Sikorskiego, głównodowodzącego Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, zdziwiłem się, że żaden z licznych na Wyspie literatów polskich nie wpadł dotychczas na pomysł ujęcia piórem rewelacyjnych wyczynów polskich lotników z Dywizjonu 303, o których tyle hymnów pochwalnych właśnie pisano w prasie angielskiej. Generał Sikorski z serdeczną ochotą dał mi rozkaz napisania szerszej relacji o akcji Dywizjonu 303 i skierował mnie na lotnisko w Northolt pod Londynem, gdzie Dywizjon stacjonował. Zaprzyjaźniwszy się łatwo z całym dywizjonem, zarówno z myśliwcami jak mechanikami, skwapliwie zabrałem się do pracy, którą postanowiłem ująć jako szersze sprawozdanie z pola walki, pisane na gorąco i gorącym sercem patrioty, sprawozdanie, a nie utwór tak zwanej literatury pięknej - bo takie właśnie było kategoryczne zapotrzebowanie w tej wyjątkowej, napiętej chwili” .

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia obejmują okres dwóch miesięcy - sierpień i wrzesień 1940 r. W tym czasie rozegrała się bitwa o Anglię - rozstrzygająca losy II wojny światowej. Miejsce akcji jest szczególne - wydarzenia rozgrywają się w powietrzu. Tu walczą przeciwnicy, tu lotnicy cieszą się, cierpią i giną. Przestrzeń powietrzną nad Anglią wypełniają myśli, oczekiwania i nadzieje polskich i brytyjskich pilotów, których łączy jeden cel - pokonanie wspólnego wroga.

Gatunek

Dywizjon 303 należy do literatury faktu. Wszystkie wydarzenia miały miejsce. Autor, jako ich świadek, relacjonuje wypadki, występuje w roli sprawozdawcy. Każdy rozdział jest rodzajem reportażu.

Reportaż - gatunek publicystyczno-literacki obejmujący utwory o charakterze sprawozdań z wydarzeń, których autor był bezpośrednim świadkiem lub uczestnikiem (Słownik terminów literackich).

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.