Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Krew Elfów (A. Sapkowski)

Bohaterowie

Geralt z Rivii - wiedźmin, główny bohater pięciotomowej Sagi o wiedźminie, pochodzi z Rivii. Nazywany jest także Białym Wilkiem. Jest sierotą, w dzieciństwie szkolono go w zamku Kaer Morhen, gdzie został poddany wielu próbom i transformacjom wymaganym w zawodzie wiedźmina, co ważne - przeszedł najcięższe próby. W jednej z nich został pozbawiony pigmentu skóry, dlatego ma całkowicie białe włosy. Dzięki tym próbom zyskał niezwykłą sprawność fizyczną i nadludzką siłę, a także niebywałą sprawność w posługiwaniu się mieczem. Wysportowany, zwinny, ma ostrzejszy słuch, lepszy wzrok i szybszy refleks niż zwyczajni ludzie. Jeździ na koniu o imieniu Płotka. Jego zadaniem jest zabijanie na zlecenie potworów - bazyliszków, strzyg, smoków. Kieruje się przy tym własnym kodeksem. Nie wolno mu wiązać się z ludźmi, utrzymywać z nimi kontaktów, ale nie przestrzega tego zakazu. Jest niezwykle odważny, honorowy i dumny. Jego najlepszym przyjacielem jest Jaskier, ukochaną - czarodziejka Yennefer. Ciri traktuje jak córkę. Wiedźmini zazwyczaj są pozbawieni uczuć, szkoleni na maszyny do zabijania, Geralt jest jednak inny, potrafi kochać, troszczyć się o bliskich, posiada ludzkie uczucia.

Ciri - jedna z najważniejszych postaci powieści, Cirilla Fiona Ellen Riannon, „Lwiątko z Cintry”, zwana też Jaskółką. Jest córką królewny Pavetty i Duny’ego, księżniczką Cintry. Ma popielate włosy, szmaragdowe oczy, szczupłą buzię z zadartym noskiem; w chwili rozpoczęcia powieści liczy około jedenastu lat. Jest legendarnym dzieckiem-niespodzianką - ojciec obiecał ją Geraltowi, nie wiedząc jeszcze o jej istnieniu. Chce być wiedźminką, zaczyna się uczyć, ale nie zostaje poddana najcięższej próbie, ponieważ niespodziewanie zaczyna przejawiać potężne magiczne zdolności i zostaje oddana pod opiekę Yennefer. Jest inteligentna i bystra, zdecydowana i uparta, ceni sobie przyjaźń i jest lojalna wobec bliskich już jako dziecko.

Jaskier - naprawdę nazywa się Julian Alfred Pankratz, wicehrabia de Lettenhove; Jaskier to pseudonim. Jest słynnym bardem, poetą, pieśniarzem. Studiował na Akademii Oxenfurckiej, a następnie został tam wykładowcą. Uczył studentów tylko przez rok, postanowił bowiem wyruszyć w świat, śpiewać i toczyć pełne zabaw i przygodnych miłostek życie. Ma około czterdziestu lat, wygląda jednak zdecydowanie młodziej. Jest kobieciarzem, zawsze skłonny do biesiadowania i pieśni, bardzo przystojny, modnie się ubiera. Uważany za niegroźnego błazna i idiotę. Jest wiernym towarzyszem przygód, lojalny i oddany - jest najlepszym przyjacielem wiedźmina Geralta.

Yennefer - niebywałej urody czarodziejka, ukochana Geralta. Ma 94 lata, młody wygląd i urodę utrzymuje dzięki magii. Ma fiołkowe oczy i kruczoczarne włosy, ubiera się zawsze w dwa kolory - biel i czerń, jest szczupła i zgrabna. Nie może mieć własnych dzieci, więc wszystkie macierzyńskie uczucia przelewa na Ciri. Raczej zamknięta w sobie, na pozór cyniczna i chłodna. Kocha Geralta szczerą miłością, jest wierna i oddana. Ma wybuchowy charakter, trudno przewidzieć jej reakcje, bywa nieprzyjemna, ale jest przy tym niezwykle mądra i odważna.

Triss Merigold - czarodziejka o kasztanowatych włosach i błękitnych oczach, szczupła i bardzo ładna. Pierwsza z opiekunek Ciri, z którą bardzo się zaprzyjaźnia, potwierdza jej zdolności magiczne i proponuje oddać ją na szkolenie Yennefer. Nieszczęśliwie zakochana w Geralcie, z tego powodu ona i Yennefer nie przepadają za sobą.

Rience - zły mag, wynajęty przez imperatora Nilfgaardu do zabicia Geralta i schwytania Ciri. Przebiegły, okrutny, nie waha się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.