Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zemsta (A. Fredro)

Kompozycja

Zemsta składa się z IV aktów podzielonych na sceny. Akcja wydarzeń rozgrywa się w ciągu jednego dnia i koncentruje wokół trzech spraw - wątków:

- zatargu Cześnika z Rejentem - główny konflikt,

- miłości Wacława i Klary,

- zabiegów Podstoliny w celu zdobycia męża.

Akcja jest zwarta i dynamiczna. Już w I akcie widz zostaje wprowadzony we wszystkie wątki, a rozwój akcji następuje bardzo szybko (kluczowa scena - kłótnia przy murze). W akcie II tempo akcji nieco spada - Wacław zostaje dobrowolnym jeńcem Papkina, w domu Cześnika spotyka Podstolinę - swą dawną kochankę, Papkin wyznaje miłość Klarze, a Cześnik wyzywa Rejenta na pojedynek. W akcie III akcja znowu ulega przyspieszeniu - Rejent aranżuje małżeństwo Wacława i Podstoliny ( intryga), Papkin odwiedza Milczka, gdzie zostaje potraktowany bardzo lekceważąco i gdzie dowiaduje się o małżeńskich planach Podstoliny. W akcie IV Cześnik dokonuje „zemsty” na Rejencie, udaremniając jego plany potajemnym ślubem Klary i Wacława (intryga), Papkin, przekonany o rychłej śmierci (rzekoma trucizna w winie Rejenta), spisuje testament, Rejent pojawia się w domu Cześnika już po ślubie młodej pary, pozostaje mu więc tylko wyciągnąć rękę do zgody. Akty I-III kończą się zabawnymi scenami z udziałem Papkina, będącymi zapowiedzią następnych wydarzeń. Akt IV kończy się sceną pogodzenia się Rejenta z Cześnikiem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.