Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dywizjon 303 (A. Fiedler)

Problematyka

Dywizjon 303 to wyjątkowa książka o niecodziennych wydarzeniach i niezwykłych ludziach. Jej bohaterowie to młodzi, dwudziestokilkuletni chłopcy, którzy wykazali imponującą odwagę i sprawność jako obrońcy Anglii. Wiedzieli, że bronią nie tylko państwa, ale także wolności, niezależności, zdawali sobie sprawę, że przegrana Niemców w tej bitwie będzie końcem ich dominacji w Europie. Walczyli ofiarnie, dzielnie, z typowo polską brawurą i fantazją.

Zgodnie z zamierzeniem autora książka jest sprawozdaniem-dokumentem dotyczącym planu boju, była pisana „na gorąco”, pod wpływem silnych wzruszeń. Wiele tu opisów walk powietrznych, dużo nazw ewolucji, jakie myśliwcy-akrobaci wykonują podczas walki (śruba, korkociąg, nurkowanie, lot koszący, pikowanie), są tu też opisy kabiny pilota, nazwy części samolotu. Nic w tym dziwnego, skoro w powietrzu pilot i jego samolot są połączeni w jedną, sprawnie działającą całość i mają jeden cel.

Arkady Fiedler opisał także sylwetki kilku polskich „asów” lotniczych - ludzi wyjątkowych. Używając znanego dziś sformułowania, bohaterowie opowiadań to „zwyczajni niezwyczajni”. Na ziemi wydają się zupełnie zwykłymi, przeciętnymi ludźmi. W powietrzu udowadniają prawdziwie nadludzkie możliwości.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.