Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Trzej Muszkieterowie (A. Dumas)

Geneza utworu i gatunek

Trzej muszkieterowie to pierwsza z trzech powieści opisujących losy czterech muszkieterów: Atosa, Portosa, Aramisa i D'Artagnana, który dołączył do nich w pierwszej powieści. Fabuła lektury to splot wydarzeń i postaci historycznych, lokalnego kolorytu, fikcji literackiej i opowieści o życiu muszkieterów, które Dumas zaczerpnął z pamiętników Charlesa de Batz, muszkietera z Gaskonii – pierwowzoru D’Artagnana. Wielu cennych, historycznych wskazówek udzielał mu zaprzyjaźniony historyk. Dumas starał się stworzyć możliwie wierną, pod względem kolorytu historycznego opowieść. Zrezygnował natomiast z archaicznego języka bohaterów, który byłby poważnym utrudnieniem dla czytelników w XIX wieku. Powieść najpierw była wydawana w odcinkach w francuskim dzienniku „Le Siecle” w 1844. Pod koniec roku ukazało się także jej wydanie książkowe. 

Trzej muszkieterowie to powieść płaszcza i szpady, czyli szczególny typ powieści historyczno-przygodowej. Utwory te były bardzo popularne w XIX wieku. Zaspokajały potrzebę rozrywki mieszczańskiej, były bardzo emocjonujące, a dzięki wydawaniu w odcinkach jeszcze bardziej podgrzewały oczekiwania czytelników. Powieść płaszcza i szpady wyróżnia się obfitością intryg, niejednokrotnie politycznych, wśród których musi odnaleźć się główny bohater. Do tego dołącza się z reguły wątek romansowy. Popularność powieści Dumasa oraz innych tego typu utworów wynika przede wszystkim z dynamicznej fabuły, brawurowych zachowań bohaterów, połączenia heroicznych czynów i wielkich porywów serca. Połączenie powieści przygodowej, historycznej i romansu w XIX wieku okazało się wyjątkowo udane. Powieść Dumasa weszła na stałe na listy najpopularniejszych powieści na świecie. Dzisiaj jej bohaterowie i wygłaszane przez nich hasła stanowią kod kulturowy, którym posługujemy się automatycznie. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Trzej muszkieterowie (A. Dumas)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.