Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Trzej Muszkieterowie (A. Dumas)

Problematyka

Trzej muszkieterowie to przede wszystkim opowieść przygodowa. Ma wciągać czytelnika w fabułę, odpowiednio stopniować napięcie, zaciekawiać nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Powieść Dumasa wszystkie te oczekiwania spełnia, ale ponadto:

• rysuje bogaty koloryt historyczny XVII-wiecznej Francji, świata dworu królewskiego, muszkieterów; przybliża nie tylko określony model i sposób życia w tamtym okresie, ale pokazuje także, na czym zasadzała się część sporów politycznych tamtego okresu, dlaczego relacje Francji i Anglii były tak skomplikowane. Trzeba jednak mieć także świadomość, że tutaj historia miesza się z fikcją literacką i do Trzech muszkieterów nie można podchodzić jak do tekstu stricte historycznego. Niektórzy jednak podkreślają, że wiele mówi ona, szczególnie początkującemu czytelnikowi, o specyfice sceny politycznej we Francji w XVII wieku.

• podkreśla wyjątkowy i niepowtarzalny charakter przyjaźni – Trzej muszkieterowie  spopularyzowali hasło „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, które do dzisiaj jest symbolem siły przyjaźni opartej na tych samych wartościach, przekonaniach, autorytetach i, przede wszystkim, pojęciu honoru; powieść pokazuje, że przyjaźni między muszkieterami nie była w stanie rozbić ani żadna kobieta, ani żadna intryga. 

• tematyzuje motyw honoru – główny bohater zasługuje na miano muszkietera dzięki swojej wyjątkowej postawie; tutaj nie chodzi wyłącznie o spryt, inteligencję czy bystrość D’Artagnana, ale jego czytelne przekonanie, co jest dobre, a co złe.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Trzej muszkieterowie (A. Dumas)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.