Przejdź na stronę główną Interia.pl

Państwa świata: Zimbabwe

Niektórzy z was nazwę tego państwa widzą po raz pierwszy. Zimbabwe znajduję się w południowej Afryce i jest to miejsce, które potrafi zaskoczyć. Jak wygląda „człowiek homar” i czym była „bananowa klauzula”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Państwa świata: Zimbabwe
123RF/Picsel

Spacer z lwami

Położony w środkowej części Zimbabwe, Antelope Park to jedyne miejsce na świecie, gdzie można spacerować z lwami! Podczas wędrówki obecni są przewodnicy, którzy pilnują bezpieczeństwa. W trakcie wycieczki można obserwować lwy w ich naturalnym środowisku, bawiące się i doskonalące swoje umiejętności łowieckie. Lwy to nie jedyne zwierzęta, które mieszkają w parku.

zimbabwe
Źródło: 123RF/Picsel

Wraz z przewodnikiem można udać się do zagrody dla słoni. Opiekunowie chętnie opowiadają historie o tym, w jaki sposób sieroty znalazły się w Antelope Park i dają możliwość zbliżenia się do słoni. Atrakcją dla turystów jest też konna lub nocna przejażdżka po safari. Druga opcja umożliwia śledzenie mieszkających w krzakach lwów. Turyści mają 40% szansy na zobaczenie, jak lwy zabijają! 

Żartowanie zakazane

Pierwszy prezydent Zimbabwe został wybrany w 1980 roku i nazywał się Canaan Banana. W 1982 roku uchwalono ustawę zakazującą obywatelom żartowania na temat jego nazwiska. Była to pierwsza ustawa stworzona przez Banana. Można spotkać się z jej żartobliwą nazwą „bananowa klauzula”. Po ukończeniu przez niego prezydentury, żarty nie ucichły. Były one wywołane najgłośniejszym skandalem obyczajowym w Zimbabwe. Udowodniono, że podczas sprawowanych rządów Banana wykorzystywał seksualnie wartowników. Ta afera zakończyła się skazaniem byłego prezydenta na 9 lat więzienia za homoseksualizm.

Sprawdź poprzedni artykuł z tej serii:

Państwa świata: Grecja mniej znana

 

Zobacz najnowsze artykuły

Komentarze (0)