Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Katarynka (B. Prus)

Dlaczego nowela nosi tytuł „Katarynka”?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się, jaką rolę pełni katarynka w utworze. Panu Tomaszowi muzyka katarynki sprawia ogromną przykrość. Mecenas uważa, że „kataryniarze są rabusie” okradający muzykę z jej płynności, melodyjności, „z duszy”. Ubogie dźwięki wywołują gniew i złość adwokata. Miłośnik piękna cierpi, słysząc okaleczoną melodię.

Dla niewidomej dziewczynki katarynka jest jedyną radością w jej smutnym, pozbawionym wrażeń życiu. (Musisz pamiętać, że były to czasy bez radia czy magnetofonu - jeszcze ich nie wynaleziono!). Muzyka wywołuje uśmiech na mizernej buzi dziecka, które tańczy i klaszcze w ręce.

Dzięki katarynce mecenas zainteresował się losem ociemniałej. W ten sposób splotły się dzieje dwóch osób. Muzyka, której nie znosił, wywołała pozytywną zmianę u samotnego człowieka. Zrozumiał, że to, co dla niego jest źródłem przykrości, komuś innemu może sprawić przyjemność. Wzruszony nieszczęściem dziewczynki, postanowił jej pomóc.

Nowela nosi tytuł Katarynka, ponieważ ten instrument pełni w niej istotną rolę: jest symbolem uczuć, łączy losy dwóch osób, przyczynia się do rozwoju wydarzeń.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.