Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Katarynka (B. Prus)

Treść

Pan Tomasz znany jest powszechnie jako wzięty adwokat i miłośnik sztuki. Jest właścicielem galerii obrazów, która budzi zachwyt. Nie stroni od kobiet, ale pomimo upływających lat zwleka z ożenkiem. Tego estetę drażni wszystko, co pospolite, tandetne. Unika zatłoczonych miejsc, hałasu. Szczególnie nienawidzi kataryniarzy i ich jarmarcznej muzyki. Raz ktoś złośliwy wysłał mu pod okno dwóch kataryniarzy. Pana Tomasza tak to zdenerwowało, że wyzwał dowcipnisia na pojedynek - sprawę zakończył sąd honorowy. Zdesperowany adwokat zdecydował się płacić stróżowi kamienicy za to, by nie wpuszczał na podwórko kataryniarzy.

W ubogim mieszkaniu naprzeciwko okien pana Tomasza mieszkają dwie panie z ośmioletnią dziewczynką. Jedna z pań zajmuje się szyciem, druga na maszynie wyrabia pończochy i kaftaniki na sprze daż. Pan Tomasz często obserwuje przez okno życie sąsiadek i smutne, samotne dziecko. Pewnego dnia, gdy mała długo wpatrywała się w słońce, zorientował się, że dziecko jest niewidome, co wzbudziło jego współczucie.

Okazało się, że dziewczynka straciła wzrok w wieku sześciu lat wskutek choroby. Od tego czasu „uwaga jej skierowała się na zmysł dotyku, powonienia i słuchu. Zjawiska odległe oddziaływały na nią tylko przez słuch. Przysłuchiwała się więc po całych dniach”. Jej matka nie mogła sobie pozwolić na wizytę u lekarza i zasięgnięcie jego rady.

Pewnego dnia, ku swemu zdziwieniu i rozdrażnieniu, pan Tomasz usłyszał znienawidzony dźwięk katarynki. W porywie gniewu wyjrzał przez okno. Zamierzał wezwać stróża, by natychmiast wyrzucił kataryniarza, ale to, co zobaczył, spowodowało nagłą zmianę zamysłów. Pan Tomasz ujrzał uśmiechniętą, szczęśliwą dziewczynkę. Odtąd jego postępowanie zupełnie się zmieniło. Natychmiast wezwał stróża i zapłacił mu za to, aby odtąd zawsze wpuszczał na podwórko kataryniarzy.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.