Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

O tobie mówi bajka (H. Ch. Andersen)

O tobie mówi bajka (H. Ch. Andersen)

Bohater

pies - biegał pomiędzy dwoma zamkami, bo nie mógł się zdecydować, w którym zaczekać na posiłek. Wreszcie został głodny.

Czas akcji: nieokreślony.

Miejsce akcji: nieokreślone.

Plan wydarzeń

1. Pies w poszukiwaniu pełnej miski.

2. Wezwanie na posiłek z pierwszego zamku.

3. Wezwanie na posiłek z drugiego zamku.

4. Niezdecydowanie psa.

5. Głód.

Treść

Pewien pies był głodny. Kiedy usłyszał trąbkę wzywającą na posiłek, pobiegł w kierunku zamku, skąd dochodziła. Zanim tam dobiegł, rozległy się dźwięki trąbki z drugiego zamku. Pies, niewiele myśląc, zawrócił. Ostatecznie biegał tak od jednego do drugiego zamczyska. Nigdzie nie zdążył nic zjeść i poszedł spać głodny.

O kim lub o czym jest ta bajka?

Zapamiętaj!

Bajka - krótki utwór literacki, pisany wierszem lub prozą, zawiera ogólną naukę moralną, bohaterami bajek są zwierzęta, rzadziej rośliny, przedmioty czy ludzie, którzy reprezentują określone typy ludzkie.

Pies w powiastce: „O tobie mówi bajka” zachowuje się jak ludzie, którym trudno się jest na coś zdecydować, nie umieją podjąć decyzji, a kiedy już to zrobią, z reguły jest już za późno. Coś tracą bezpowrotnie. Podobnie dzieje się w „Bajeczce o osiołku” Aleksandra Fredry, któremu dano w jednym żłobie owies, w drugim siano i biedny tak był niezdecydowany, z którego żłobu jeść, że zdechł z głodu.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.