Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Przygody Tomka Sawyera (M. Twain)

Tomek Sawyer - postać kontrowersyjna

Oddajmy na chwilę głos bohaterom powieści i posłuchajmy, co mówią o Tomku:

Ciocia Polly: „... nie był to zły chłopiec, tylko (...) straszny gałgan. Po prostu roztrzepaniec (...) i szalona pałka. A rozbrykany - jak młody źrebak! Ale złości w nim ani krzty nie było, złote chłopak miał serce...”.

Becky: „Jakże szlachetny byłeś, Tomku!”.

Mary: „Tomek jest po prostu roztrzepany, zawsze coś mu się pali w głowie i nad niczym nie myśli”.

Sid: „Tomkowi pewnie jest teraz lepiej niż tutaj (...) a gdyby był grzeczniejszym chłopcem...”.

Wszystkie te osoby mają rację. Tomek nie jest chłopcem, którego można jednoznacznie ocenić. Do jego zalet z pewnością należy szlachetność, dobroć, odwaga cywilna (wystąpił w obronie Muffa Pottera), lojalność (uczciwość) wobec przyjaciół. Ma też sporo wad: jest roztrzepany, nad niczym się nie zastanawia, chodzi na wagary, ucieka z domu, pali tytoń, wierzy w zabobony.

Lecz warto zauważyć, że z tych wad po prostu się wyrasta, natomiast „złote serce” i odwaga pozostają w człowieku do końca jego życia.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.