Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Śluby panieńskie (A. Fredro)

Streszczenie krótkie

Akt I

Śluby panieńskie otwiera scena, w której Jan – służący Gustawa, oczekuje swojego pana. Kiedy pojawia się Radost, który chce rozmawiać z bratankiem, okazuje się, że Jan stoi na czatach, bo Gustaw jeszcze nie wrócił do domu. Gucio w końcu jednak dociera do domu i wchodzi w dyskusję ze stryjem. Gustaw uspokaja go, że małżeństwo z Anielą z pewnością dojdzie do skutku, chwali się, że był na zabawie w gospodzie „Pod Złotą Papugą”. W końcu jednak ulega namowom Radosta i idzie się położyć. 

Na scenie pojawia się Albin, bez pamięci zakochany w Klarze. Dziewczyna go jednak odrzuca. Radost podpowiada mu, aby porzucił melancholię i w inny sposób zawalczył o dziewczynę. Radost od Albina dowiaduje się natomiast o ślubach staropanieństwa złożonych przez Anielę i Klarę. 

Radost odchodzi, a na scenie pojawiają się Aniela z Klarą, która przekomarza się z Albinem. Klara przypomina o przysiędze złożonej wspólnie z Anielą. Namawia Anielę do jej powtórzenia.

Na scenie pojawia się pani Dobrójska, która karci dziewczęta i przypomina im o zasadach gościnności. Na niewiele się to jednak zdaje, bo zbyt duża atencja ze strony Albina wywołuje w Klarze jedynie irytację. Pojawia się Gustaw, z którym Klara szybko wchodzi w zaciętą dyskusję. Dziewczyna krytykuje jego postawę wobec świata. Gustaw w trakcie tej rozmowy bezczelnie zasypia. Budzi go karcący ton stryja, co działa na chłopaka nieco otrzeźwiająco.

Akt II

Radost rozmawia z panią Dobrójską na temat młodzieży. Starsi państwo krytykują i Gustawa i młode panny, które wiedzę o życiu czerpią z książek. Gustaw nie rozumie nieprzyjaznej postawy Anieli. Radost wyjaśnia tę zagadkę, mówiąc Guciowi o ślubach panieńskich Anieli i Klary. Gustawa to otrzeźwia do reszty, natychmiast próbuje naprawić stosunki z Anielą. To się jednak nie udaje, nie sprzyja temu także pojawienie się Klary. Gustaw nie rozumie, jakim prawem wiedzę z książek dziewczęta przekładają na ocenę wszystkich mężczyzn. Przyznaje się Klarze i Anieli, że wie o ich ślubach. Na nic idą jego starania o przekonanie Anieli do zmiany zdania. Pomocy nie chce udzielić mu również Klara. Opornie Gustawowi również przychodzi namówienie Albina do zmiany postawy wobec Klary. 

Akt III

Gustaw przeprowadza swoją intrygę. Anieli wmawia, że kocha inną Anielę, ale nie może się z nią ożenić, bo nie zgadza się na to stryj, który kiedyś wszedł w zatarg z ojcem tamtej dziewczyny. Gucio prosi Anielę o pomoc. Chce, aby odrzuciła go na oczach stryja, co ma pozwolić mu na związek z drugą Anielą. Dziewczyna jest poruszona całą opowieścią, zgodnie z oczekiwaniami Gustawa. Radost słyszy końcówkę rozmowy, ale nie domyśla się planów Gustawa. W historię Gucia nie wierzy Klara, ale Aniela jest nią mocno poruszona. Gustaw informuje stryja, że Anielę kocha tak naprawdę także Albin. Przekonuje opiekuna jednak, że jego, Gustawa starania o rękę dziewczyny zakończą się sukcesem. 

Akt IV

Gustaw udaje, że ma skaleczoną rękę. Przekonuje Albina, że Klara go kocha, ale serce to trzeba zdobyć podstępem. Albin ma udawać obojętność wobec Klary. Napotkaną Anielę Gustaw natomiast prosi o pomoc w napisaniu listu do swojej „ukochanej”. Niechcący przekazuje jej także informację, że planowany jest ślub Radosta z Klarą. Aniela – zgodnie z przewidywaniami – donosi o wszystkim Klarze, która się buntuje. Gucio dyktuje Anieli przepełniony miłosnymi zaklęciami list, co bardzo działa na Anielę, która nagle popada w melancholię. Zarówno Dobrójska, jak i Klara zaczynają naprawdę wierzyć, że Radost może planować ślub. Aniela i Klara uświadamiają sobie stopniowo uczucia do Gustawa i Albina.  

Akt V

Obiad przebiega w nerwowej atmosferze. Radost domyśla się intrygi bratanka, nie jest w stanie jednak odkryć, na czym ona polega, a Gustaw się wszystkiego wypiera. Widać pierwsze skutki zmiany postawy Albina wobec Klary, Gustaw jednak każe chłopakowi dalej ignorować dziewczynę. Gustaw umiejętnie prowokuje Anielę do okazania uczuć Albinowi. Przy okazji dziewczyna potwierdza uczucia Anieli do Gucia. Klara i Albin zostają sami. Dziewczyna mówi mu o planach małżeństwa z Radostem. Ten grozi Radostowi pojedynkiem. Ten ostatni, oskarżony o plany, których nie miał, jest wściekły na autora intrygi. 

Aniela i Gustaw w końcu wyznają sobie miłość, a Gucio przyznaje się do intrygi. Radost nie do końca rozumie, co się wydarzyło, natomiast cieszy się podwójnie, ponieważ pani Dobrójska wyraża zgodę na związek Klary i Albina, natomiast Gustaw i Aniela także mają się pobrać. 

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.