Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Śmierć urzędnika (A. Czechow)

Problematyka

Groteskowy świat w opowiadaniu

Groteska - przedstawienie rzeczywistości w sposób zdeformowany, wyolbrzymienie jej niektórych elementów, minimalizując inne.

W opowiadaniu Czechowa rzeczywistość jest przedstawiona w sposób groteskowy - drobne wydarzenie przyniosło konsekwencje w postaci śmierci Czerwiakowa. Urzędnik zachowuje się niewspółmiernie do „winy” - nachalnie przeprasza, przychodzi do domu generała, cierpi, przeżywa wciąż na nowo całą sytuację, mdleje z przerażenia. To, co generał w końcu traktuje jako żart, dla Czerwiakowa staje się wykroczeniem godnym najwyższej kary. Postępuje tak w imię „szacunku dla przełożonych”: „jeśli będziemy żartować, wtedy żadnego, znaczy się, szacunku dla przełożonych... nie będzie...”. Co gorsza, urzędnik naprawdę tak myśli - idzie do domu i... umiera z rozpaczy, że Brizżałow nie dał mu wyraźnie do zrozumienia, że czuje się przeproszony i usatysfakcjonowany.

Groteskowa rzeczywistość jest sygnałem stosunków w państwie, gdzie biurokracja, świat urzędów, machina rządzenia zdominowały życie człowieka.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.