Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Krążenie

Budowa i rola naczyń krwionośnych

Budowa naczyń krwionośnych jest związana z pełnioną przez nie funkcją.

Tętnice i żyły mają budowę trójwarstwową. Różnią się między sobą grubością poszczególnych warstw. Pierwsza warstwa: wewnętrzna - to jedna warstwa komórek nabłonkowych zwanych śródbłonkiem. Druga warstwa: środkowa - to mięśnie gładkie i włókna sprężyste o układzie okrężnym. Trzecia warstwa: zewnętrzna - to tkanka łączna wiotka zawierająca włókna kolagenowe i sprężyste biegnące podłużnie.

Naczynie Budowa Funkcja
tętnice Ściany napięte, wytrzymałe na duże ciśnienie krwi. Posiadają grubą warstwę mięśniową i warstwę sprężystej tkanki łącznej. Wyprowadzają krew od serca do całego ciała. Przy każdym skurczu serca w tętnicach powstaje fala uderzeniowa wyczuwalna jako puls.
żyły Ściany cienkie i wiotkie, ponieważ zawierają mniej tkanki mięśniowej i sprężystej. Posiadają zastawki uniemożliwiające cofanie się krwi. Doprowadzają krew do serca
naczynia włosowate Ich ściany zbudowane są z jednej warstwy komórek. W sieci naczyń włosowatychy występują naczynia włosowate tętnicze i żylne. Przez cienkie ścianki odbywa się wymiana gazów i składników odżywczych oraz produktów przemiany materii między krwią a komórkami ciała.

Układ krwionośny człowieka jest zamknięty. Oznacza to, że krew nie wylewa się do jam ciała, ale krąży w naczyniach krwionośnych zwanych żyłami i tętnicami.

Zapamiętaj!

Aorta - główna tętnica o średnicy ok. 20-300 mm, odchodzą od niej tętnice do głowy i do kończyn górnych oraz dolnej części ciała.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Krążenie

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.