Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rozmnażanie i rozwój

Budowa i fizjologia narządów rozrodczych żeńskich

Żeńskie narządy rozrodcze składają się z narządów płciowych:

a) wewnętrznych: jajniki, jajowody, macica, pochwa;

b) zewnętrznych: wargi sromowe większe, wargi sromowe mniejsze, łechtaczka, wzgórek łonowy.

Żeński układ płciowy. Dno macicy, jama macicy, jajowód, strzępki jajowodu, jajnik, szyjka macicy, pochwa.
Narząd Budowa Rola
Jajniki Umiejscowione są w dolnej części jamy brzusznej. Zewnętrzna warstwa zawiera pęcherzyki jajnikowe. Co 28 dni na przemian w lewym lub prawym jajniku pęka jeden pęcherzyk jajnikowy, zwany pęcherzykiem Graafa. W miejscu pękniętego pęcherzyka jajnikowego tworzy się ciałko żółte wydzielające hormon - progesteron. Wytwarzanie komórek jajowych oraz hormonów żeńskich.
Jajowody Kanaliki długości ok. 12 cm, pokryte od wewnątrz błoną śluzową. Przeprowadzenie komórki jajowej do macicy.
Macica Umięśniony narząd o kształcie gruszki długości ok. 7 cm. Wyróżniamy w nim trzon i szyjkę, która łączy się z pochwą. Jama macicy wyścielona jest błoną śluzową, podlegającą okresowym przemianom. Ściany macicy zbudowane są z tkanki mięśniowej. Po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy. Dochodzi do rozwoju płodu. Jeżeli jajo nie zostało zapłodnione, następuje złuszczenie błony śluzowej i pojawia się krwawienie miesięczne - menstruacja (co 28 dni).
Pochwa Mięśniowo-błoniasty przewód dł. ok. 8-10 cm, połączony z jamą macicy. Narząd kopulacyjny umożliwiający wprowadzenie nasienia do dróg rodnych. W czasie porodu umożliwia wyjście płodu.

Cykl miesiączkowy

Ma na celu przygotowanie organizmu kobiety do zajścia w ciążę. Można wyróżnić cztery fazy cyklu, każda z nich regulowana jest przez wzrost lub spadek ilości żeńskich hormonów płciowych. Przeciętny czas trwania tego cyklu wynosi około 28 dni.

Pierwsza miesiączka pojawia się w wieku 11-14 lat, a ostatnia między 45-55 rokiem życia.

Cykl miesiączkowy. Faza miesiączkowania (występuje między 1 a 5 dniem cyklu), faza przedowulacyjna (poprzedza jajeczkowanie, występuje między 6 a 13 dniem cyklu), faza owulacyjna (jajeczkowanie występuje w połowie cyklu około 14 dnia), faza przedmiesiączkowa (występuje między 15 a 28 dniem cyklu).

Faza miesiączkowania - ma miejsce wtedy, gdy w organizmie kobiety nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Rozpulchniona błona śluzowa wnętrza macicy nie jest potrzebna do odżywiania płodu, ulega więc złuszczeniu w postaci krwistego płynu. Krwawienie trwa trzy do pięciu dni. Pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest liczony jako pierwszy dzień nowego cyklu.

Faza przedowulacyjna - pod wpływem hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową i jajniki w jednym z jajników, w pęcherzyku Graafa, dojrzewa komórka jajowa. Jednocześnie estrogen - hormon produkowany przez jajniki - powoduje rozrost błony śluzowej wewnątrz macicy. W przypadku połączenia się komórki jajowej z plemnikiem błona ta uczestniczy w odżywianiu zarodka.

Faza owulacyjna - kiedy komórka jajowa jest już dojrzała, opuszcza pęcherzyk i przedostaje się do jajowodu. Resztki pęcherzyka przekształcają się w ciałko żółte, produkujące hormon progesteron. Wędrujące przez jajowód jajo może ulec zapłodnieniu przez plemnik.

Faza przedmiesiączkowa - pod wpływem hormonu zwanego progesteronem odbywa się wzrost błony śluzowej macicy. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zapłodnione jajo zagnieżdża się w błonie śluzowej. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, jajo obumiera, ciałko żółte zanika i zmniejsza się stężenie progesteronu we krwi.

Zapamiętaj!

Estrogeny mają wpływ na rozwój żeńskich narządów płciowych:

- uczestniczą w regulacji cyklu miesiączkowego,

- wpływają na zwiększenie popędu płciowego,

- wpływają na pogrubienie błony śluzowej macicy w fazie przedowulacyjnej.

Progesteron uniemożliwia w czasie ciąży owulację:

- niezbędny do utrzymania ciąży w początkowym okresie przed wytworzeniem się łożyska,

- powoduje wzrost tempeteratury ciała, stwarzając dogodne warunki do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.