Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Oddychanie

Oddychanie

Budowa i rola układu oddechowego

Głównym zadaniem układu oddechowego jest pobranie tlenu i wydalenie dwutlenku węgla. Dzięki temu wszystkie żywe komórki ciała zaopatrywane są w tlen.

Budowa układu oddechowego. Jama nosowa, jama ustna, krtań, tchawica, oskrzela, oskrzeliki zakończone pęcherzykami płucnymi, przepona - mięsień oddechowy.
Do narządów oddechowych należą:
drogi doprowadzające powietrze narządy wymiany gazowej
górne
  • jama nosowa,
  • gardło
dolne
  • krtań,
  • tchawica,
  • oskrzela
pęcherzyki płucne
Część układu Budowa Rola
Jama nosowa Podzielona jest przegrodą na dwie połowy. W górnej części nosa występują zakończenia nerwów węchowych; wnętrze wysłane jest nabłonkiem migawkowym i błoną śluzową. Oczyszczanie, ogrzeeanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Odbieranie wrażeń węchowych.
Gardło Wspólna część układu pokarmowego i oddechowego.
Krtań Składa się z chrząstek połączonych ze sobą więzadłami i mięśniami. W czasie połykania pokarmów wejście do krtani zamyka nagłośnia. Wewnątrz krtani występują struny głosowe, są to fałdy nabłonkowe wibrujące pod wpływem przechodzącego powietrza. Narząd głosu.
Ściany wewnętrzne krtani są pokryte nabłonkiem z ruchomymi rzęskami. Usuwanie pyłów i zanieczyszczeń z wdychanego powietrza.
Tchawica Podkowiaste chrząstki połączone błonami. Ich wnętrze wysłane jest błoną śluzową pokrytą nabłonkiem z ruchomymi rzęskami. Wychwytywanie pyłów i usuwanie ich z dróg oddechowych w czasie kaszlu. Ogrzewanie i nawilżanie powietrza.
Oskrzela Stanowią przedłużenie tchawicy. Oskrzela główne rozdzielają się na mniejsze. Doprowadzenie powietrza do płuc.
Płuca Oskrzela rozdzielają się na oskrzeliki zakończone pęcherzykami płucnymi. Ściany pęcherzyków zbudowane są z nabłonka jednowarstwowego, otoczonego gęstą siecią naczyń krwionośnych włosowatych. Wymiana gazowa między powietrzem a krwią.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.