Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Odżywianie

Związek układu pokarmowego z układem krwionośnym i nerwowym

W kosmkach jelitowych znajdują się włosowate naczynia krwionośne i limfatyczne. Dzięki nim strawiony pokarm pobierany jest do płynów ustrojowych. Do krwi dostają się aminokwasy, glukoza, związki mineralne i woda. Do limfy wchłaniane są kwasy tłuszczowe i glicerol.

Naczynia krwionośne i limfatyczne transportują cząsteczki pokarmowe do wszystkich tkanek ciała. We krwi ludzkiej znajduje się normalnie około 0,1% cukru i 8% białek. Ta ilość jest wystarczająca do zaopatrzenia tkanek. W przypadku większego zapotrzebowania organizmu na składniki energetyczne nerwy przekazują odpowiednie podniety do żołądka, jelit, wątroby i płuc. W skutek tego przyspiesza się trawienie i oddychanie, a wątroba zwalnia część swoich zapasów zmagazynowanych pod postacią glikogenu.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Odżywianie

Ciekawostki (1)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.
dominisiaa 06.12.2018 12:18

Ostatnio jestem w temacie właśnie budowy i działania układu trawiennego. Jakiś czas temu przysporzył mi problemów, dlatego zaczęłam się edukować.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.