Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Odżywianie

Substancje dodatkowe w żywności

W trakcie produkcji do artykułów spożywczych dodaje się substancje chemiczne, których rolą jest:

- działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne - są to konserwanty. Przedłużają one trwałość żywności, zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów. Znanymi od lat środkami konserwującymi są np.: sól, ocet, cukier. Do konserwowania wędlin używa się azotanów i azotynów, które zapobiegają rozwojowi bakterii jadu kiełbasianego. Szkodliwymi substancjami jest difenyl oznaczony E 230 i ostofenylofenol E 231 używane do konserwacji skórek owoców cytrusowych;

- zapobieganie utlenianiu - przeciwutleniacze chroniące artykuły przed psuciem, np.: tłuszcze przed jełczeniem. Naturalnym przeciwutleniaczem jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Natomiast przeciwutleniacze syntetyczne mogą działać toksycznie wpływając na bezpłodność, hamując wzrost.

Substancje utrwalające cechy, np.:

- barwniki - służą do imitacji naturalnych barw, które znikają w czasie produkcji, mogą być pochodzenia naturalnego, np.: beta-karoten lub syntetycznego;

- emulgatory - ułatwiające mieszanie substancji, które trudno ze sobą połączyć w jednolitą masę, np.: wodę z tłuszczem;

- substancje zapachowe i smakowe - uzyskiwane głównie z roślin, są nieszkodliwe, natomiast syntetycznie otrzymywane mogą być szkodliwe dla organizmu.

Substancje dodatkowe muszą być oznaczone literą „E” i trzycyfrową liczbą, jest to wymagane w państwach należących do Unii Europejskiej.

Ważne!

Podczas kupowania artykułów żywnościowych należy zwracać uwagę na informacje dotyczące składu i terminu przydatności do spożycia.

W żywności coraz częściej można spotkać:

- metale ciężkie np. ołów, który wywołuje anemię, stany wyczerpania, osłabienie pamięci, zaburzenie pracy nerek;

- pestycydy, które wywołują nowotwory, białaczkę, wady płodów oraz obniżają zawartość witamin w żywności.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Odżywianie

Ciekawostki (1)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.
dominisiaa 06.12.2018 12:18

Ostatnio jestem w temacie właśnie budowy i działania układu trawiennego. Jakiś czas temu przysporzył mi problemów, dlatego zaczęłam się edukować.