Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rozmnażanie i rozwój

Rozwój zarodkowy i płodowy

Zapłodnienie

W czasie aktu płciowego następuje wytrysk nasienia i plemniki zostają wprowadzone do pochwy. Dzięki ruchom witek plemniki przemierzają drogę przez macicę do jajowodu. Zachowują one żywotność w drogach rodnych przez 72 godziny, jaja zaś przez 24 godziny.

Połączenie jądra plemnika z jądrem komórki jajowej nazywamy zapłodnieniem. Po wniknięciu plemnika do komórki jajowej na jej powierzchni powstaje osłonka zabezpieczająca przed przenikaniem innych plemników. Płeć powstającego organizmu zostaje określona już w chwili zapłodnienia.

Rozwój zarodkowy

Zapłodnione jajo - zygota - zaczyna się dzielić najpierw na dwie komórki, potem na cztery, osiem, itd., przesuwając się przez jajowód w kierunku macicy. Zazwyczaj jaja opuszczają na przemian: raz prawy raz lewy jajnik. Niekiedy zdarza się, że równocześnie dojrzewają dwa jaja i jeśli dojdzie do równoczesnego zapłodnienia, to urodzą się bliźnięta dwujajowe. Czasami jednak zapłodniona komórka jajowa, dzieląc się po raz pierwszy, rozdziela się na dwie odrębne połowy, które będą się rozwijały samodzielnie, dając początek bliźniętom jednojajowym. Będą one tej samej płci i bardzo podobne do siebie.

Dzielące się w szybkim tempie komórki tworzą kulę złożoną z wielu komórek, która zagnieżdża się w macicy. Dalej następuje bardzo szybki przyrost komórek, które układają się w 3 warstwy dające początek układom narządów przyszłego człowieka:

a) warstwa zewnętrzna: powstaje skóra ze swoimi wytworami (paznokciami, włosami, gruczołami) oraz układ nerwowy i narządy zmysłów;

b) warstwa środkowa: powstają tkanki łączne, naczynia krwionośne, mięśnie, kości;

c) warstwa wewnętrzna: daje początek narządom wewnętrznym ciała (żołądkowi, jelitom, płucom, wątrobie).

W pierwszych dniach po zapłodnieniu rozwijające się jajo korzysta z zapasów żywności nagromadzonych w obrębie komórki jajowej. W dalszym rozwoju, po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, wytwarza on błony płodowe:

a) owodnię: otacza ona zarodek, wypełniona jest wodami płodowymi, które ochraniają i ułatwiają poruszanie się płodu;

b) omocznię: rozwija się między owodnią a kosmówką;

c) kosmówkę: najbardziej zewnętrzna błona płodowa. Wrasta w błonę śluzową macicy, tworząc razem z nią łożysko. Jest to narząd służący do zaopatrywania zarodka a potem płodu w tlen i składniki pokarmowe oraz usuwania produktów przemiany materii do krwi matki.

Od 4 tygodnia ciąży w zarodku rozpoczyna się wytwarzanie narządów, zawiązków kończyn, głowy, oczu, uszu, układu pokarmowego. Około 24 dnia rozpoczyna pracę serce. Zarodek ma wtedy 5 mm długości. Rozwój zarodkowy kończy się po mniej więcej 8 tygodniach, kiedy zarodek ma zaawansowane zawiązki wszystkich organów, waży około 1 grama i mierzy około 23 mm.

Rozwój płodowy

Charakteryzuje się intensywnym wzrostem płodu. Łożysko jest już rozwinięte, wykształcone są też narządy wewnętrzne i części ciała. Około 16 tygodnia ciąży matka odczuwa delikatne ruchy płodu. W 4 miesiącu formuje się twarz, a płód waży 310 gramów i mierzy 160 mm. Od 5 miesiąca płód ssie swój kciuk. W 7 miesiącu płód zmienia swoją pozycję i ustawia się głową w dół. Rosną już włosy na głowie.

Po 9 miesiącach od zapłodnienia - czyli po 280 dniach - następuje poród. Silne skurcze macicy stopniowo wypychają dziecko na zewnątrz. Najpierw pęka pęcherz płodowy i odchodzą wody płodowe. Następnie rozszerza się szyjka macicy i pochwa. Dziecko przychodzi na świat, zostaje przecięta pępowina, a noworodek wydaje pierwszy krzyk, będący oznaką samodzielnego oddechu. Po porodzie rozpoczyna się okres połogu, który trwa ok. 6 tygodni. W tym czasie macica kurczy się i wraca do pierwotnego stanu.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.