Naczynia krwionośne tworzą w organizmie dwa obiegi krwi: obieg duży i obieg mały, zwany płucnym. Dzięki krążeniu krew dociera do najdalszych części ciała.
Duży obieg krwi rozpoczyna się w lewej komorze. Stąd natleniona krew odpływa tętnicą główną zwaną aortą. Po opuszczeniu lewej komory serca zatacza łuk w lewo, po czym płynie w dół równoległe do kręgosłupa. Od łuku aorty odchodzą tętnice do głowy, kończyn górnych oraz dolnej części ciała.
Tętnice rozgałęziają się w liczne tętniczki, a te z kolei przechodzą w naczynia włosowate znajdujące się w tkankach. Tu następuje pozostawienie tlenu i składników pokarmowych i pobranie dwutlenku węgla. Z tkanek krew zbierana jest przez naczynia włosowate żylne, które, łącząc się w coraz większe naczynia, kierują krew do serca (do prawego przedsionka).
Zapamiętaj!
Krew wypływa z serca tętnicami. Krew wraca do serca żyłami. Tętnice są połączone z żyłami siecią naczyń włosowatych.
W dużym obiegu krwi odbywa się także krążenie wrotne, w wyniku którego krew z jelit, bogata w składniki pokarmowe, zostaje żyłą wrotną odprowadzona do wątroby. Tu następuje oczyszczenie krwi ze szkodliwych substancji oraz pozostawienie węglowodanów i zmagazynowanie ich nadmiaru w postaci glikogenu. Oczyszczona krew z wątroby wraca żyłami wątrobowymi do żyły głównej dolnej.
Rolą dużego obiegu krwi jest:
a) doprowadzić tlen i substancje pokarmowe do tkanek i komórek,
b) zabrać z tkanek dwutlenek węgla i produkty przemiany materii,
c) rozprowadzić hormony.
Mały obieg krwi (obieg płucny) rozpoczyna się w prawej komorze. Skurcz komory powoduje tłoczenie odtlenionej krwi do pnia płucnego tętniczego, który rozdziela się na część prawą i lewą, a następnie na coraz mniejsze naczynia. W płucach tętniczki włosowate oplatają pęcherzyki płucne. Po wymianie gazowej natleniona krew wraca żyłami do lewego przedsionka.
Rolą małego obiegu krwi jest:
a) pozostawić w płucach dwutlenek węgla,
b) pobrać tlen.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.