Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Beniowski (J. Słowacki)

Kompozycja

„Beniowski” to poemat podzielony na 5 pieśni. Sam autor nadał mu podtytuł „Pięć pierwszych pieśni” – niejako sugerując, że dzieło jest fragmentem, który będzie miał w przyszłości kontynuację. I faktycznie, prócz pierwszych pięciu pieśni powstałych w latach 1840-1841 istnieją także pieśni dalsze – które jednak nie zostały włączone do poematu przez samego autora i nie ukazały się za jego życia (zostały wydane przez historyka literatury, Antoniego Małeckiego w zbiorze Pism pośmiertnych Słowackiego). Dzieło w omawianej formie (pięć pierwszych pieśni) ma luźną, otwartą i fragmentaryczną kompozycję (opowieść o Beniowskim urywa się nagle, wiele kwestii nie zostaje wyjaśnionych). 

Sam wątek głównego bohatera ukazany jest, co prawda, w porządku chronologicznym, jednak również fragmentarycznie i bez wyraźnego zakończenia (wątek urywa się nagle, nie wiemy, co finalnie stało się z głównym bohaterem). Opowieść o jego losach przeplatana jest dygresjami – często tematycznie zupełnie niezwiązanymi z historią bohatera, ani nawet z jego czasami. 

Beniowski pisany jest oktawą, czyli zwrotką ośmiowersową oraz 11-zgłowskowcem (11 sylab w każdym wersie, ze średniówką po piątej zgłosce). 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Beniowski (J. Słowacki)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.