Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Królowa Śniegu. Baśń w siedmiu opowiadaniach (H. Ch. Andersen)

Zło i dobro w baśni „Królowa Śniegu

W każdej baśni zło i dobro walczą ze sobą. W „Królowej Śniegu” jest to szczególnie dobrze widoczne. Pojawiają się tutaj dwa znaki zła: diabelskie lustro i Królowa Śniegu. Szatańskie zwierciadło powoduje, że ludzie widzą wokół siebie tylko zło i przez to sami stają się źli. Królowa Śniegu ma potężną moc odbierania życia. Może zmrozić, skuć lodem, zasypać śniegiem. Potrafi jeszcze inaczej dokuczyć: pozbawić człowieka uczuć, zdolności do kochania innych, zamienić go w egoistę. Tak uczyniła z Kayem.

Jak słaba wydaje się przy niej mała, jasnowłosa Gerda. Nie ma na swych usługach wiatru, mrozu, lodu - groźnych sił natury. Jest zupełnie bezbronna. Moc dziewczynki tkwi w niej samej - w jej gorącym serduszku. Gerda pokazuje potęgę dobra: przyjaźni, oddania, wierności, ciepła. Dzięki temu, że w poszukiwaniach Kaya towarzyszą jej wiara, nadzieja i miłość, pokonuje zło. Tak jak lód musi roztopić się w gorących promieniach słońca, tak siły zła muszą ustąpić przed dobrem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.