Herbert przedstawia w wierszu obraz marszu wojsk i boginię zwycięstwa - Nike, która posągowym gestem wzywa żołnierzy do walki. Jej uwagę zwraca jeden z nich, piękny młody chłopiec idący samotnie śladem wozu. Bogini zwycięstwa ujawnia swą kobiecą naturę - pragnie pocałować chłopca w czoło przed walką, która go czeka. Ale Nike to przede wszystkim bogini walki, wojny, obawia się, że jej pocałunek mógłby spowodować zmianę postawy walecznego młodzieńca. I właśnie w momencie tych rozterek, w chwili, kiedy jest najpiękniejsza, przedstawia ją Herbert:
„kiedy się waha
prawa ręka piękna jak rozkaz
opiera się o powietrze
ale skrzydła drżą”.
Nike wie, że piękny żołnierz polegnie na polu walki, jego los jest już przesądzony. Ponieważ walka jest dla niej najwyższą wartością, bogini postanawia:
„pozostać w pozycji
której nauczyli ją rzeźbiarze
wstydząc się bardzo tej chwili wzruszenia”.
Hołd dla patriotyzmu chłopca kryje się w zakończeniu utworu, w zwrocie o „cierpkim obolu ojczyzny”, którym ma on zapłacić Charonowi.
Herbert bardzo chętnie sięga do motywów biblijnych i mitologicznych, by pokazać jak aktualne i uniwersalne są pewne wartości, wzory postępowania i zachowania. Ukazuje jak wielką rolę odgrywa sztuka w życiu człowieka, jak wpływa na jego decyzje, oddziałuje na psychikę. Zdaniem poety sztuka winna upewniać, umacniać ludzi w dokonanych wyborach. Właśnie dlatego Nike pozostaje niewzruszona.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.