Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Układ ruchu

Wady w budowie szkieletu

Wady wrodzone

Od urodzenia stwierdza się nieprawidłowości w układzie kostnym lub stawach, np.: wrodzona wada stawu biodrowego polega na tym, że głowa kości udowej jest nieprawidłowo osadzona w stawie biodrowym.

Zniekształcenia nabyte z powodu choroby

Istnieją groźne choroby, które pozostawiają trwałe ślady w postaci kalectwa lub ułomności, np.:

- gruźlica kości lub stawów powoduje zniekształcenie kości lub kręgosłupa;

- krzywica jest chorobą wieku niemowlęcego i wczesnego dzieciństwa. Jej przyczyną jest niedobór witaminy D. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego osadzania w kościach soli mineralnych, głównie węglanu wapnia i fosforanu wapnia. U niemowlęcia dotkniętego krzywicą ciemiączka nie zrastają się przez długi czas, głowa staje się zniekształcona, opóźnia się wyrzynanie ząbków, powstają też zniekształcenia klatki piersiowej i miednicy.

Zniekształcenia nabyte z winy otoczenia

Powstają najczęściej w pierwszych miesiącach życia, np.: na skutek niewłaściwego noszenia dziecka na rękach lub wczesnego zmuszania niemowlęcia do siedzenia, stania lub chodzenia.

Zniekształcenia nabyte z własnej winy

Najczęstsze wady to:

- skrzywienie boczne kręgosłupa zwane skoliozą, powstaje na skutek niewłaściwego siedzenia lub nierównomiernego noszenia ciężarów w rękach. W następstwie czego jeden bark podnosi się do góry, tułów przegina się w drugą stronę, chód staje się nierówny. Narządy wewnętrzne, przede wszystkim serce, płuca, żołądek, wątroba, jelita są w dużym stopniu uciskane, co utrudnia ich pracę;

- garbienie się może być też wadą wyniesioną z wczesnego dzieciństwa, powoduje złe warunki dla pracy płuc i serca, co odbija się na zdrowiu.

Płaskostopie jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się fizjologicznych sklepień, w wyniku czego stopa staje się płaska. Przyczyną tego rodzaju wady może być:

a) osłabienie mięśni i więzadeł stopy;

b) noszenie niewłaściwego obuwia;

c) nadwaga.

Płaskostopie. Stopa wysklepiona, stopa płaska.

Zapamiętaj!

Ćwiczenia fizyczne dostosowane do wieku i potrzeb organizmu usuwają wady rozwojowe, wyrabiają prawidłową postawę ciała, zwiększają również masę mięśni.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Układ ruchu

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.