Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Polska za Bolesława Chrobrego

Koronacja Bolesława Chrobrego (1025)

Niedługo przed śmiercią, korzystając z zamieszania w Niemczech, Chrobry rozkazał biskupom polskim, aby dokonali aktu koronacji. Koronacja miała miejsce w Gnieźnie w 1025 r. Była to pierwsza koronacja w dziejach Polski.

Czy wiesz, że...

Szczerbiec był mieczem koronacyjnym. Legenda głosiła, że Bolesław Chrobry miał go wyszczerbić na Złotej Bramie w Kijowie. W XIV wieku Szczerbiec wywieźli Czesi. Władysław Łokietek użył do koronacji własnego miecza, który także nazwano Szczerbcem (dziś znajduje się na Wawelu).

Koronacja oznaczała, że Polska jest państwem politycznie niezależnym, wzmacniała autorytet władcy, wywyższała go ponad innych członków dynastii, zapewniała niepodzielność monarchii.

Najważniejsze informacje

Czasy panowania Bolesława Chrobrego: 992-1025, w 1025 r. został koronowany na króla Polski (pierwsza koronacja w dziejach naszego państwa), władca należał do dynastii Piastów.

Zjazd w Gnieźnie: 1000 r. - do grobu św. Wojciecha przybył cesarz niemiecki Otton III, który uznał suwerenność Polski i wyraził zgodę na koronację Bolesława.

Daty do zapamiętania: 1000 r. - zjazd w Gnieźnie; 1018 r. - pokój w Budziszynie (zakończenie wojen polsko-niemieckich), wyprawaBolesława Chrobrego na Kijów; 1025 r. - koronacja Bolesława Chrobrego.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.