Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Polska za Bolesława Chrobrego

Polska za Bolesława Chrobrego

Po śmierci Dobrawy Mieszko ożenił się ponownie i miał trzech synów. Umierając, podzielił między nich swoje państwo.

Następcą Mieszka I został jego najstarszy syn Bolesław Chrobry (992-1025). Po śmierci ojca Bolesław wygnał z kraju swoich przyrodnich braci oraz ich matkę Odę i przywrócił jedność państwa. Dążył do dalszego umocnienia i utrwalenia pozycji Polski w Europie. Udzielił pomocy biskupowi Wojciechowi wypędzonemu z Czech i pomógł mu zorganizować wyprawę misyjną do pogańskich Prus, zmierzając w ten sposób do rozszerzenia wpływów polskich na ziemiach pruskich. Gdy wyprawa zakończyła się niepowodzeniem i męczeńską śmiercią biskupa, wykupił jego ciało od Prusów i pochował w Gnieźnie. Wkrótce biskup Wojciech został uznany przez papieża za świętego. Z tego faktu Bolesław postanowił wyciągnąć korzyści polityczne.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.