Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Co trzeba zapamiętać

Co trzeba zapamiętać

I. Te imiona należy zapamiętać:

Ikar

Znaczenie dosłowne: syn Dedala. Uciekał z ojcem z Krety na skrzydłach przez niego skonstruowanych. Nie posłuchał rad ojca. Uniesiony zachwytem i poczuciem wolności wzbijał się coraz wyżej w kierunku słońca. Wosk spajający pióra roztopił się i Ikar runął na ziemię (wyspę). Poniósł śmierć na miejscu.

Znaczenie symboliczne: Ikar jest symbolem młodzieńczych uniesień, kierowania się uczuciami, upojenia wolnością. Jego imię wyraża całe nierozsądne piękno młodości. Jest znakiem wszystkich młodych ludzi, którzy - jak Ikar skrzydłom - dają się unosić marzeniom.

Odyseusz (Odys)

Znaczenie dosłowne: król Itaki. Zwycięzca spod Troi. Po zakończeniu wojny 10 lat tułał się po morzu, nim wrócił do swego kraju.

Znaczenie symboliczne: symbol losu ludzkiego, trudnej i zawikłanej drogi życia, podczas której walczy się z własnymi słabościami i przeciwnościami losu; błądzi się, grzeszy, ale wciąż, uparcie powraca się na dobrą drogę i dąży do celu.

Prometeusz

Znaczenie dosłowne: dobroczyńca ludzkości. Nauczył ludzi wielu pożytecznych rzeczy, ukradł dla nich ogień. Za to został ukarany przez Zeusa.

Znaczenie symboliczne: jego imię stało się symbolem człowieka poświęcającego się dla dobra ludzkości i cierpiącego za swe szlachetne czyny.

II. Podanie - legenda, legenda - podanie, czyli pojęć pomieszanie

W języku potocznym pojęć „legenda” i „podanie” używa się zamiennie. Traktujemy je jak synonimy, czyli wyrazy o takim samym znaczeniu. Jednak według nauki o literaturze słowa te nie są jednoznaczne. Legenda i podanie różnią się od siebie tematem opowieści.

1. Co jest najczęstszym tematem podań?

- założenie państwa, miasta, osady, rodu;

- wydarzenie historyczne (np. „potop szwedzki”, czyli najazd Szwedów na Polskę w 1655 r.);

- wydarzenie, które utkwiło w pamięci mieszkańców miasta lub wsi, ale którego prawdziwości nie jesteśmy w stanie udowodnić (istniał smok wawelski czy nie istniał? A bazyliszek? Może te potwory mają znaczenie przenośne?).

Najważniejsze są jednak postawy bohaterów biorących udział w tych wydarzeniach. Najczęściej są to postawy społecznie akceptowane, czyli takie, które mają być dla nas wzorem do naśladowania.

2. Co jest najczęstszym tematem legend?

- wędrówka Pana Jezusa i apostołów po świecie;

- związane z nią powstanie lub zachowanie się roślin, czasem zwierząt;

- cuda czynione przez Pana Jezusa i świętych.

Legenda jest fantazją poruszającą tematy religijne. Są w niej wykorzystane motywy znane ze Starego i Nowego Testamentu, ale potraktowane zupełnie dowolnie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.