Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dynastia Miziołków (J. Olech)

O czym jest książka?

Dynastia Miziołków to powieść napisana w formie pamiętnika. Oznacza to przede wszystkim, że narrator wypowiada się w pierwszej osobie i jest głównym bohaterem utworu. Od listu pamiętnik odróżniamy po tym, że nie jest przeznaczony dla innych, ale stanowi zapiski prywatne (dowodzi tego na przykład wpis Miziołka dotyczący „dwói” z biologii: „Nie będę się nią chwalił w domu, zaoszczędzę sobie kazania”). W książce znajdują się także listy Miziołka do rodziców, które chłopiec wysyła z kolonii, oraz listy między innymi dziadka do Miziołka czy Miziołka do kolegów.

Tematem zapisków chłopca są codzienne wydarzenia, emocje i przemyślenia. Opisuje zarówno to, co dzieje się w szkole, jak i życie domowe. Jest bystrym obserwatorem, niepozbawionym poczucia humoru. Wszystkie wydarzenia są dla niego ciekawe i warte opisania. Dzięki temu dokładnie wiemy, co się dzieje u niego w domu i jakie ma przygody w szkole.

Opisuje między innymi „wybryki” swojej zwariowanej mamy, która ciągle zmienia zainteresowania i miewa napady rozrzutności, podczas których kupuje mnóstwo nikomu niepotrzebnych rzeczy. Mama Miziołka zapisuje się między innymi na kurs medytacji (medytacja to inaczej rozmyślanie, mające na celu pozbycie się nieprzyjemnych uczuć). Jej najlepszą przyjaciółką jest Kornelia, która uwielbia wróżyć z kart, stawiać horoskopy i chodzić do wróżki. Potem mama postanawia chodzić na siłownię, grać na mandolinie, następnie zostaje ekologiem i chodzi na manifestacje w obronie wielorybów, a potem zaczyna pisać powieść.

Opisuje też pomysły i przygody swojej siostry Kasi - toczy z nią bezustanne walki, ponieważ Kaszydło go szpieguje i uwielbia donosić rodzicom. Od kolegów z przedszkola dziewczynka nauczyła się kląć jak szewc i pluć na odległość, co zdenerwowało rodziców i rozśmieszyło Miziołka. Nie wiadomo skąd zna też dużo nieprzyzwoitych wierszyków. Również najmłodsza siostra często daje się we znaki, na przykład ukrywając w pralce radio taty, które niestety się uprało i odwirowało; przez jakiś czas wyrzucała także do kosza na śmieci wszystko, co wpadło jej w ręce.

Miziołek opisuje także wizytę rodziny z Włocławka z sześcioletnim synkiem Damiankiem, który natychmiast zabrał się do niszczenia mieszkania i terroryzowania Potworów (tak Miziołek nazywa swoje siostry). Rodzina się obraziła, kiedy Papiszon okrzyczał Damianka za wchodzenie do jego pracowni bez pozwolenia.

W szkole Miziołek jest lubiany, dobrze się uczy, choć zdarzają mu się potknięcia typu „dwója” z biologii. Bierze udział w konkursie na wiersz o szkole, ale nie udaje mu się wygrać. Kocha się w koleżance z klasy, Beacie, i jest o nią zazdrosny, ale udaje brak zainteresowania. Uważa zresztą, że nie mógłby chodzić z dziewczyną, która szybciej od niego biega - Beata jest bardzo wysportowana. Kochają się w niej wszyscy chłopcy z klasy, co niezmiernie denerwuje Miziołka.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.