Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Mała księżniczka (F. H. Burnett)

Mała księżniczka (F. H. Burnett)

Bohaterowie

Sara Crewe: główna bohaterka, córka kapitana Ralfa Crewe. Sara jest dziewczynką o niezwykłej urodzie: „była osóbką smukłą, zgrabną, jak na swój wiek dość wysoką; twarzyczkę miała bystrą i miłą, włosy gęste, krucze, sfalowane nad samym czołem; duże, przedziwne jej oczy przysłonięte były długimi czarnymi rzęsami, a choć ich szarozielony kolor nie zachwycał jej samej, prawdziwie urzekał wielu ludzi”.

Sara jest osobą skromną, miłą i życzliwą. Łagodnie odnosi się do tych, którym inni dokuczają. Dlatego zaprzyjaźnia się z Ermengardą i Becky. Nie ocenia nikogo według jego zamożności. Sama też nie przechwala się swoim bogactwem.

Jest bardzo mądra i łatwo przychodzi jej uczenie się. Bardzo lubi czytać, zwłaszcza książki historyczne. Obdarzona jest dużą wyobraźnią. To pomaga jej przetrwać trudne chwile. Gdy spotyka ją zło i okrucieństwo ze strony panny Minchin, nie załamuje się. Ciągle wyobraża sobie, że jest księżniczką. Stara się też zachować jak księżniczka - czyli z godnością i szlachetnością. Jej dobroć i wytrwałość zostają nagrodzone.

Kapitan Ralf Crewe: ojciec Sary. Zamożny człowiek, który najbardziej na świecie kocha swoją córkę.

Panna Maria Minchin: przełożona pensji. Kobieta surowa i zła. Najważniejsze dla niej są pieniądze - gdy Sara jest bogata, traktuje ją zupełnie wyjątkowo. Gdy jej ojciec umiera, nie zostawiając pieniędzy, stara się wyzyskać i wykorzystać dziewczynkę, nie okazując jej litości.

Amelia Minchin: siostra Marii. Osoba zastraszona. Nie ma własnego zdania i pozwala siostrze robić to, na co ma ochotę.

Lawinia Herbert: jedna z uczennic. Pochodzi z bogatej rodziny. Zazdrości Sarze jej wysokiej pozycji. Jest wobec niej złośliwa, a gdy Sara traci wszystko - także okrutna.

Ermengarda Saint John: jedna z uczennic, przyjaciółka Sary. Niezbyt bystra, ale ma dobre serce.

Becky: posługaczka na pensji panny Minchin. Szanuje Sarę nawet wtedy, gdy panna Minchin zabiera jej wszystko i odsyła ją na poddasze.

Lottie: uczennica, bardzo mała (ma tylko cztery lata). Bardzo tęskni za mamą, która nie żyje. Często płacze. Udaje się ją uspokoić tylko Sarze, która postanawia być mamą Lottie „na niby”.

Pan Carrisford: przyjaciel kapitana Crewe. Był ciężko chory, gdy ojciec Sary umierał, i nie mógł mu pomóc. Gdy wyzdrowiał, przez dwa lata prowadził poszukiwania Sary. Jest dobrym, uczciwym, wrażliwym człowiekiem.

Ram Dass: hinduski służący pana Carrisforda. Obmyśla sposób przyozdobienia pokoju Sary i uprzyjemnienia jej ciężkiego życia.

Czas akcji: XIX wiek, akcja obejmuje sześć lat.

Miejsce akcji: Anglia - Londyn.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.