Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Tajemniczy ogród (F. H. Burnett)

Rola przyrody

Mary odkryła wspaniały tajemniczy ogród, o którego istnieniu prawie nikt oprócz osób jej zaufanych (Dicka, Bena, Colina i pani Sowerby) nie wiedział. Ogród i cała przyroda przedstawiona w powieści staje się odzwierciedleniem wnętrza, uczuć i przeżyć dziewczynki. Najpierw wszędzie panuje zima, wszystko jest szare, brzydkie i zaniedbane, bo Mary czuje się osamotniona i niekochana przez ludzi. Wraz z nastaniem wiosny samopoczucie dziewczynki zmienia się na lepsze. Jak przyroda budzi się do życia, tak Mary odkrywa w sobie wewnętrzny, inny świat. Również i jej chce się żyć, uśmiechać, bawić się z przyjaciółmi i kuzynem.

Książka Frances Hodgson Burnett uczy serdecznego stosunku człowieka do przyrody, pokazuje, że bezpośredni z nią kontakt potrafi dać radość, przynieść ukojenie, uleczyć.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.