Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Tajemniczy ogród (F. H. Burnett)

Tajemniczy ogród (F. H. Burnett)

Bohaterowie

Mary Lennox - dziesięcioletnia dziewczynka, sierota, urodzona i wychowana w Indiach. Kiedy przybyła do Anglii, była brzydkim, sa molubnym, despotycznym, rozkapryszonym dzieckiem, niedostrzegającym swoich wad. Zmieniła się pod wpływem miłych i życzliwych sobie ludzi: Marty, Dicka, Bena oraz przyrody, z którą obcowała na co dzień. Stała się miła, uprzejma, radosna, chętna do pomocy innym, skłonna do współczucia.

Colin Craven - mały, dziesięcioletni chłopiec o dużych oczach i z „gąszczem loków nad czołem”, był jedynym synem i spadkobiercą pana Archibalda Cravena. Od urodzenia był chorowity, całe dnie spędzał w swym łóżku, rozpieszczony przez służbę i ojca, którego rzadko widywał. Miał obsesję na punkcie garba na plecach, zawsze rozkapryszony, lubił się gniewać i złościć; prawie nikt, oprócz służby, nie wiedział o jego istnieniu, ciągle był zamknięty w swoim pokoju. Kiedy poznał Mary, jego stosunek do życia zmienił się na lepsze.

Dick Sowerby - dwunastoletni, prosty chłopiec o rudej, bujnej czuprynie, brat Marty, wielki przyjaciel zwierząt, które lubiły przebywać w jego obecności i wsłuchiwać się w dźwięki fujarki, na której przygrywał, znał mowę ptaków; zaprzyjaźnił się z Mary i jako pierwszy poznał jej sekret - tajemniczy ogród.

Marta Sowerby - miła pulchna dziewczyna, pokojówka i wierna przyjaciółka Mary, siostra Dicka, cechowały ją skromność, prostota, życzliwość, ale i wielkie gadulstwo. To ona pierwsza przyczyniła się do przemiany rozkapryszonej Mary w grzeczną dziewczynkę.

Zuzanna Sowerby - matka dwanaściorga dzieci (w tym Marty i Dicka), była kobietą rozumiejącą ich potrzeby, dobrą, łagodną, serdeczną, życzliwą. Zawsze służyła dobrą radą i pomocą.

pani Medlock - wdowa i gospodyni w Misselthwaite Manor, opiekunka małej Mary. Ubierała się niemodnie i pretensjonalnie. Była surowa i wymagająca względem swojej podopiecznej.

Archibald Craven - ojciec Colina i wuj Mary (brat jej matki). Miał przygarbione plecy i czarne, przyprószone siwizną włosy. Mieszkał w dużym domu na wsi. Po śmierci żony bardzo zdziwaczał, był typem samotnika, dużo podróżował, przygarnął osieroconą dziewczynkę do siebie.

Ben Weatherstaff - stary ogrodnik rodem z Yorkshire; podobnie jak Mary, był samotny, nie wyglądał sympatycznie i miał trudny, nieprzystępny charakter. Kiedy znajdował się w bliskim kontakcie z przyrodą, łagodniał, stawał się miły. Największym i jedynym (do chwili, w której poznał Mary) jego przyjacielem był ptaszek - gil, mający swoje gniazdko w tajemniczym ogrodzie.

doktor Craven - brat pana Archibalda, lekarz Colina. Liczył na to, że po śmierci chłopca odziedziczy Misselthwaite.

Bazyli - „mały chłopczyk o niebieskich oczach i zadartym nosie”, syn pastora Crawforda, u którego Mary zamieszkała tuż po śmierci swoich rodziców. Lubił naśmiewać się z dziewczynki. Jako pierwszy oznajmił jej, że pojedzie do wuja, do Anglii.

pan Pitcher - służący w domu pana Cravena.

Czas i miejsce akcji: Czas akcji obejmuje pół roku, jest koniec XIX wieku. W pierwszym rozdziale wydarzenia rozgrywają się w Indiach, w domu państwa Lennox, gdzie Mary się urodziła i spędziła dzieciństwo. Kolejne zdarzenia mają miejsce w posiadłości pana Cravena w Misselthwaite Manor, a także w jednym z ogrodów kwiatowych, który dziewczynka nazwała tajemniczym.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.