Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Opowiadania z Doliny Muminków (T. Jansson)

O Filifionce, która wierzyła w katastrofy

Bohaterowie

Filifionka: istota, która nieustannie spodziewa się jakiejś katastrofy. Filifionka ma bardzo rozwinięte poczucie piękna i czuje się źle w swoim brzydkim domu. Mieszka sama, jej jedyną znajomą jest Gapsa - jednak nawet z nią Filifionka nie potrafi się porozumieć. Kiedy obawy Filifionki sprawdzają się, czuje się szczęśliwa, mimo że katastrofa zniszczyła cały jej dom.

Gapsa: jest jedyną osobą, która odwiedza Filifionkę. Stara się być dobrze wychowana - chwali wszystko w domu Filifionki, a o rzeczach, które się jej nie podobają, po prostu nie mówi. Jest istotą pogodną, nie rozumie ciągłych obaw Filifionki. Z tego powodu nie jest w stanie się z nią porozumieć.

Czas akcji: lato - „był pogodny i bezwietrzny letni dzień”. Akcja obejmuje jeden dzień.

Miejsce akcji: okolice położonego nad morzem domu Filifionki.

Plan wydarzeń

1. Pranie chodnika w morzu.

2. Obawy Filifionki przed katastrofą.

3. Rozmyślania Filifionki na temat domu.

4. Przybycie Gapsy na herbatkę.

5. Rozmowa z Gapsą na temat lęków Filifionki.

6. Kłótnia Gapsy z Filifionką, spowodowana niemożnością porozumienia się obu pań.

7. Pożegnanie z Gapsą.

8. Rozmowa telefoniczna Gapsy z Filifionką.

9. Rozpętanie się wichru i sztormu.

10. Ucieczka Filifionki z domu.

11. Zniszczenie domu Filifionki przez trąbę powietrzną.

12. Dziwne zadowolenie Filifionki ze spełnienia się jej obaw.

13. Spotkanie ze zmartwioną Gapsą.

Treść

Pewnego spokojnego dnia Filifionka prała w morzu jeden ze swoich chodników. Dookoła było pogodnie, ale Filifionka rozmyślała o rozmaitych grożących jej katastrofach. Było to dla niej typowe, bo od zawsze żyła w ciągłym lęku, że coś złego się jej przydarzy.

Po skończonym praniu Filifionka wróciła do swego ogromnego i nieprzytulnego domu na wybrzeżu. Przypomniała sobie, jak kupiła go od Paszczaka, który okłamał ją, że kiedyś mieszkała tu jej babka. Na popołudnie Filifionka zaprosiła swoją znajomą - Gapsę. Zaczęła więc nakrywać do stołu.

Podczas podwieczorku Gapsa chwaliła grzecznie urządzenie domu, a Filifionka starała się opowiedzieć jej, jak bardzo wciąż boi się katastrofy. Gapsa nie mogła jej zrozumieć, bo uważała, że nie ma się czego bać. Zdenerwowana Filifionka sprowokowała kłótnię. Gapsa lekko urażona poszła do domu.

Po chwili zerwał się gwałtowny wiatr. Gapsa zatelefonowała do Filifionki, dziękując jej za podwieczorek i starając się ją jakoś pocieszyć.

Tymczasem wiatr rozpętał się na dobre, a na morzu zaczął się sztorm. Zostały zerwane linie telefoniczne, wicher poprzewracał bibeloty Filifionki i stłukł szklany żyrandol. Przerażona Filifionka wyskoczyła z domu przez okno. Siedząc na plaży, zorientowała się, że teraz, kiedy jej najgorsze przypuszczenia się sprawdzają, czuje się właściwie zadowolona.

Nad ranem burza się uciszyła. Filifionka zaczęła się zastanawiać, jak na nowo urządzić dom. Odkryła, że wcale nie ma ochoty naprawiać szkód. Nagle nad plażę nadciągnęła trąba powietrzna. Spokojnie przemierzyła ją i pochłonęła dom Filifionki. Z domu nie zostało nic, a Filifionka, zamiast się zmartwić, poczuła się nagle zupełnie wolna i szczęśliwa.

Nagle nadeszła Gapsa, przerażona całą katastrofą. Starała się jakoś pocieszyć Filifionkę, bo nie zauważyła, że jej przyjaciółka wcale się nie martwi. Fiflifionka spokojnie wyjaśniła, że nie ma się czym przejmować, i zaczęła się śmiać.

Opowiadanie o Życiu w ciągłym strachu

Fiflifionka żyje w ciągłym strachu, spodziewając się jakiejś katastrofy, choć wszystko wokół niej układa się pomyślnie. Filifionka męczy się z powodu swoich ponurych przewidywań. Nie jest w stanie porozumieć się z Gapsą, która optymistycznie patrzy na świat. Postawę Filifionki nazywamy pesymizmem. Dopiero, gdy jej obawy spełniają się, Filifionka czuje się szczęśliwa. Z tego opowiadania wynika, że czasem nasze lęki nie mają prawdziwej przyczyny. To, czego się obawiamy, może się wcale nie okazać straszne.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.