Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Opowiadania z Doliny Muminków (T. Jansson)

Straszna historia

Bohaterowie

Homek: przedstawiciel rodziny Homków - średni z trojga braci. Słabością Homka jest jego nieopanowana fantazja - Homek wymyśla sobie rozmaite wydarzenia, a potem opowiada o nich tak, jakby to była prawda. Opowieści Homka budzą przestrach jego młodszego braciszka i denerwują jego tatę. Gdy Homek spotyka Małą Mi, która wymyśla jeszcze straszniejsze historie niż on, zaczyna rozumieć, jak czuł się jego brat i jego rodzice. Podczas rozmowy Homka z tatą dochodzi między nimi do cichego porozumienia.

Tata Homka: denerwuje go i martwi skłonność Homka do zmyślania. Stara się surowo wychować Homka i być konsekwentnym ojcem („Bo ten nieszczęśliwy tatuś sądził, że Homek nigdy już nie będzie mu wierzył, jeśli raz nie dotrzyma swego słowa”). Jest jednak wyrozumiały - gdy odnajduje Homka, słucha jego zwierzeń, a na zakończenie razem z nim zjada leguminę.

Mama Homka: bardzo przejmuje się opowieściami Homka; łatwo się denerwuje.

Mała Mi: reprezentuje rodzinę Mimbli. Razem ze swoją babcią mieszka w domu za bagniskiem. Ma jeszcze większą fantazję niż Homek i opowiada mu jeszcze straszniejsze historie. Jej opowieść sprawia, że przerażony Homek zaczyna rozumieć, jak szkodliwe może być zmyślanie.

Babcia Mi: osoba dość surowa i groźna („Była to strasznie stara i zła babcia...”). Nie jest zadowolona z niespodziewanej wizyty Homka ani z wybryków wnuczki.

Czas akcji: akcja obejmuje jeden wieczór.

Miejsce akcji: okolice domu Homków, ogród warzywny, bagna, dom Mimbli.

Plan wydarzeń

1. Zabawa braci Homków w wędrówkę przez prerię.

2. Przestrach najmłodszego z braci i jego ucieczka do domu.

3. Rozgoryczenie starszego Homka połączone z obawami o los brata.

4. Straszne wyobrażenia Homka na temat tego, co stało się z braciszkiem.

5. Powrót Homka do domu i podzielenie się rodzicami strasznymi przeczuciami.

6. Odnalezienie braciszka bawiącego się spokojnie na podwórku.

7. Gniew rodziców spowodowany zmyślonymi opowieściami Homka.

8. Ucieczka rozżalonego Homka z domu.

9. Odnalezienie domu Mimbli i poznanie jego mieszkanki o imieniu Mi.

10. Przestrach Homka spowodowany budzącymi grozę opowieściami Mi o grzybach.

11. Obudzenie babci Mi.

12. Rozmowa babci Mi z tatą Homka szukającego swego synka.

13. Rozmowa Homka z tatą w drodze powrotnej do domu.

Treść

Dwóch braci Homków bawiło się w warzywniku. Udawali, że zdobywają prerię. Najmłodszy brat przestraszył się budzących grozę opowieści starszego Homka o prerii. Zaczął krzyczeć, a Homek zostawił go i poszedł w stronę bagien, bo wyobrażał sobie, że tam znajduje się biegun południowy, który chciałby zdobyć.

Podczas wędrówki przez bagna Homek zaczął się martwić o brata, którego pozostawił na łasce losu. Wyobrażał sobie, że stało mu się coś strasznego - na przykład pożarły go węże. Gdy Homek dotarł do domu, opowiedział rodzicom o wymyślonych przez siebie wydarzeniach tak, jakby to była prawda.

Rodzice Homka przerazili się, gdy usłyszeli jego opowieść. Jednak bardzo szybko znaleźli najmłodszego braciszka, który spokojnie bawił się na podwórku. Mama i tata bardzo rozgniewali się na Homka o to, że tak zmyśla i że napędził im tyle strachu. Za karę zabronili Homkowi zjeść leguminę na kolację.

Rozżalony Homek uciekł z domu jeszcze tego samego wieczoru. Poszedł w stronę bagien, do których rodzice zakazali mu się nawet zbliżać. Po drodze wymyślał sobie różne straszne zjawiska, przed którymi musiał uciekać. W ten sposób natknął się na dziwny, okrągły dom.

W tym domu mieszkała z babcią mała Mimbla o imieniu Mi. Umiała wymyślać jeszcze bardziej przerażające historie niż Homek. Nastraszyła go opowieścią o obrzydliwych grzybach, które otaczają dom i podobno oplotły już całkiem jej babcię. Homek uwierzył w tę opowieść i przeraził się, gdy usłyszał głos babci Mi.

Oczywiście była zupełnie zdrowa i właśnie rozmawiała z tatą Homka, który dotarł aż tutaj w poszukiwaniu swojego synka. Homek z radością poszedł z tatą do domu. Po drodze opowiedział tacie, jak bardzo Mi zmyśla. Zgodził się z tatą, że to bardzo nieładnie. Może nawet sam zrozumiał, jak bardzo jego własne zmyślenia martwiły rodziców.

Opowiadanie o fantazjowaniu

W opowiadaniu przedstawionych jest dwoje dzieci, które mają ogromną fantazję. Sama fantazja nie jest zła, ale opowieści Homka i Mi budzą w innych strach i doprowadzają ich niekiedy do łez. Z tego opowiadania wynika, że nie należy zmyślać, okłamując rodziców i strasząc innych. Historia spotkania Homka z Mi przypomina o słuszności przysłowia: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.