Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Szatan z siódmej klasy (K. Makuszyński)

Problematyka

Komizm w utworze

Zapamiętaj!

Komizm - właściwość osób, przedmiotów, sytuacji, zdarzeń i wypowiedzi, która pobudza do śmiechu. Osiąga się go np. przez przejaskrawienie jakiegoś zjawiska.

Bardzo komiczną postacią jest profesor Gąsowski. „Nie jest to dziwne skoro się zważy, że po nieszczęsnej jego głowie cwałowały wieki jak konie, a daty skakały jako te pchły”. Autor opisuje wiele sytuacji, w których owo roztargnienie profesora wywołuje śmiech czytelnika. W tym miejscu mamy do czynienia z komizmem postaci.

W Szatanie z siódmej klasy wiele zestawień słów wywołuje efekt komiczny. Zaskakuje nas i śmieszy stwierdzenie „historia jest bigosem, ciężko strawną zbieraniną nie tylko z całego tygodnia, lecz z lat wielu tysięcy”. W tym wypadku jest to komizm słowny.

Powieść obfituje w śmieszne i zaskakujące zdarzenia. Jest to komizm sytuacyjny.

Utwór Kornela Makuszyńskiego pełen jest zabawnych scen i postaci. Pisarz rozśmiesza nas swoim niezwykłym językiem. Jego utwory sprawiają, że po zamknięciu ostatniej strony jednej z jego powieści zaczynamy patrzeć na świat z optymizmem i uśmiechem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.