Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wspomnienia wojenne (K. Lanckorońska)

Wspomnienia wojenne (K. Lanckorońska)

Geneza

Jest to pamiętnik powstały w latach 1945-1946, w którym autorka opisała okres wojny i okupacji na terenie Lwowa, Krakowa i Generalnego Gubernatorstwa, a także swój pobyt w obozie koncentracyjnym w RavensbrÜck. Wspomnienia kończą się przybyciem autorki do Włoch w 1945 r. Karolina Lanckorońska pisze w Przedmowie: „Pamiętnik ten ma być sprawozdaniem i t y l k o sprawozdaniem z tego, czego byłam świadkiem w czasie II wojny światowej. Wiem, że inni przeżyli o wiele więcej - nie byłam ani w Oświęcimiu, ani w Kazachstanie - ale też wiem, że każda sumienna relacja wnosi szczegóły nowe do obrazu owych lat”.

Czas i miejsce wydarzeń

Pierwszy dzień opisany we Wspomnieniach to 22 września 1939 roku - dzień wkroczenia armii sowieckiej do Lwowa, ostatni - 5 kwietnia 1945, kiedy Lanckorońska opuściła obóz koncentracyjny. Ostatnia data w książce to rok 1967, w którym autorka uczestniczyła jako świadek w procesie Hansa KrÜgera, odpowiedzialnego za mord na profesorach Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Każdy rozdział książki został opatrzony datami, w miarę możliwości dziennymi, aby łatwo się było zorientować, którego okresu dotyczą wspomnienia.

Miejsca akcji to kolejno: zajęty przez komunistów Lwów, Kraków będący pod okupacją niemiecką, Stanisławów, Berlin, RavensbrÜck, Szwajcaria, Włochy. Szczególne miejsca w książce to niemieckie więzienia w Stanisławowie, Lwowie i Berlinie oraz obóz koncentracyjny RavensbrÜck, które zostały przez autorkę dokładnie opisane.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.